F-16 dla Ukrainy? Austin: Kiedy zaczniemy dostrzegać dodatkowe możliwości

Ukraina może otrzymać myśliwce F-16 najwcześniej wiosną przyszłego roku, powiedział 11 października sekretarz obrony USA Lloyd Austin na konferencji prasowej w siedzibie NATO w Brukseli.

Publikacja: 11.10.2023 20:28

Lloyd Austin

Lloyd Austin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 595

W Brukseli odbywa się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO, z niezapowiedzianym udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Nie uczestniczy w nim minister Mariusz Błaszczak. Polskę reprezentuje ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział 11 października, że Belgia i Dania potwierdziły planowaną dostawę F-16 na Ukrainę, nie podając jednak, jaka liczba myśliwców ma trafić do walczącego państwa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w sierpniu, że Ukraina otrzyma 42 samoloty F-16 po osiągnięciu porozumienia z Holandią, dodając, że „to dopiero początek”.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: F-16 i ATACMS dla Ukrainy? Pomoc nadchodzi za późno

Nie było jednak jasne, kiedy zostaną dostarczone na Ukrainę. Były minister obrony Oleksii Reznikov powiedział wówczas, że ukraińscy piloci, inżynierowie i technicy rozpoczęli już sześciomiesięczne szkolenie na F-16.

Lloyd Austin: Najwcześniej na wiosnę

Na pytanie dziennikarzy, kiedy myśliwce F-16 mogą trafić na Ukrainę, Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin odpowiedział: - Najwcześniej nastąpi to wiosną przyszłego roku, kiedy zaczniemy dostrzegać dodatkowe możliwości.

Prognoza pojawia się prawie dwa miesiące po tym, jak Waszyngton po raz pierwszy zatwierdził transfer przez stronę trzecią amerykańskich samolotów F-16 na Ukrainę po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów.

Austin powiedział, że szkolenie, które odbywa się w Europie i USA, trwa. Nie określił, kiedy ma się ono zakończyć.

Jeśli chodzi o wojskowe taktyczne systemy rakietowe (ATACMS) o zasięgu 300 km, które według doniesień Stany Zjednoczone zdecydowały się już dostarczyć Ukrainie, Austin powiedział, że nie ma jeszcze żadnych wieści.

Zamiast tego Stany Zjednoczone skupiają się na sprzęcie, którego ich zdaniem potrzebuje Ukraina, oraz na sprzęcie, którym zajmie się Zełenski, obejmującym dodatkową amunicję do obrony przeciwlotniczej i artyleryjską – twierdzi Austin.

- I moim zdaniem to skupienie odegrało bardzo, bardzo kluczową rolę w zapewnieniu prezydentowi Zełenskiemu możliwości ochrony miast, a także ochrony swoich żołnierzy – powiedział Austin.

Austin: Stałe postępy ukraińskiej kontrofensywy

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem determinacji i waleczności sił ukraińskich – powiedział sekretarz obrony. -  Będziemy nadal koncentrować się na zapewnieniu siłom i kierownictwu tego, czego potrzebują, aby odnieść sukces w tej walce na polu bitwy.

W Brukseli odbywa się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO, z niezapowiedzianym udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Nie uczestniczy w nim minister Mariusz Błaszczak. Polskę reprezentuje ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 876
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Dmitrij Miedwiediew wieszczy "koniec Ukrainy". ISW: Przygotowuje na 10 lat wojny
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 875
Konflikty zbrojne
Ukraiński portal: Podczas walk o Krynki zaginęło kilkuset ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
Putin zużywa rezerwy. Za rok Rosja wyczerpie postsowieckie zapasy uzbrojenia