04:38
17.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 448
00:30
17.05.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:25
17.05.2023

Zełenski: Ukraina potrzebuje systemów obrony powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pomocą łącza wideo zabrał głos podczas sesji 4. Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku. Odniósł się m.in. do ostatniego rosyjskiego ataku rakietowego na cele na Ukrainie. Powiedział, że wszystkie rakiety zostały zestrzelone.

Zaznaczył przy tym, że terytorium Ukrainy jest duże i że aby taka skuteczność obrony była codziennością, Ukraina potrzebuje dodatkowych systemów obrony powietrznej oraz pocisków. - Potrzebujemy też nowoczesnych myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie byłby idealny - oświadczył Zełenski.

00:10
17.05.2023

Kułeba: "Koalicja powietrzna" na pewno powstanie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że w tym roku "na pewno" powstanie "koalicja powietrzna", a ukraińscy piloci w zachodnich samolotach będą kontrolować niebo nad Ukrainą. Według Kułeby, Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce "raczej wcześniej niż później".

23:49
17.05.2023

Prezydent: Rosja pragnie dokonać rewizji wartości, które stoją u podstaw Rady Europy

Prezydent Andrzej Duda wygłosił wystąpienie podczas sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku. Zaznaczył, że takie spotkania odbywają się w "historycznych momentach". - Rosja napadając na Ukrainę pragnie nie tylko zniszczyć ten kraj, ale także dokonać rewizji wszystkich wartości, które stoją u podstaw Rady Europy - oświadczył. - Miejmy na uwadze, że plan Putina w szerszym kontekście obejmuje budowę alternatywnego porządku - dodał.

- Musimy być silni i zjednoczeni! Wykorzystajmy ten moment do wzmocnienia naszej tożsamości oraz jedności - apelował. Prezydent ocenił, że ważna będzie deklaracja przyjęta na szczycie w Reykjaviku. - Potwierdza ona przede wszystkim naszą wspólną odpowiedzialność i determinację do wspierania Ukrainy tak długo jak będzie to konieczne - zaznaczył.

Andrzej Duda powiedział też, że ważną kwestią będzie ustanowienie rejestru szkód spowodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę.

23:38
16.05.2023

Scholz: Trzeba utworzyć rejestr szkód

W Reykjaviku kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, iż bardzo ważne dla przyszłości Ukrainy jest, by sporządzić "rejestr szkód", w którym zapisane zostaną wszystkie szkody, wyrządzone Ukrainie przez Rosję od początku inwazji. Rejestr, mówił polityk, miałby być początkiem rozmów sojuszników na temat wspólnego planu odbudowy Ukrainy.

23:21
16.05.2023

Alarm powietrzny w Kijowie odwołany

Po godzinie od ogłoszenia odwołany został alert powietrzny w Kijowie i kilku innych regionach Ukrainy. Nadal obowiązuje jednak w pięciu obwodach, nie licząc Krymu i obwodu ługańskiego.

23:08
16.05.2023

Szojgu: Nie używamy tylu kindżałów, ile Ukraina zestrzeliwuje

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaprzeczył twierdzeniom Kijowa o sześciu rosyjskich pociskach Kindżał, rzekomo zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną. - Nie wystrzeliliśmy tylu kindżałów, ile za każdym razem "zestrzeliwują" w swoich wypowiedziach - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti. Przekonywał też, że w rzekomym podawaniu nieprawdziwych danych Ukraińcom pomagają Amerykanie.

Dotychczasowa praktyka wskazywała na fałszowanie statystyk przez Rosję. Już niemal rok temu eksperci zwracali uwagę, że Rosjanie chwalą się zestrzeleniem trzy razy większej liczby ukraińskich dronów, niż Kijów kiedykolwiek posiadał.

22:55
16.05.2023

Eksplozje w Mikołajowie i Berdiańsku

Ukraińskie media informują o wybuchach w Mikołajowie i Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. "Mamy pożary po eksplozjach. Proszę mieszkańców Mikołajowa o nierozpowszechnianie zdjęć i filmów z miejsc uderzeń lub z kamer monitoringu" - zaapelował w serwisie Telegram mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz.

22:50
16.05.2023

Dwa drony zestrzelone w obwodzie mikołajowskim

Siły ukraińskiego dowództwa "Południe" zestrzeliły dwa wrogie drony - rozpoznawczą maszynę typu Orłan-10 oraz dron operacyjno-taktyczny - podało ukraińskie wojsko.

22:40
16.05.2023

Alarm powietrzny w kolejnych obwodach

Alert powietrzny, obowiązujący do niedawna w 15 regionach Ukrainy, został rozszerzony o cztery kolejne - położone na zachodzie obwody rówieński, chmielnicki, tarnopolski i czerniowiecki.

22:21
16.05.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, wśród poszkodowanych kobieta i troje dzieci

W wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie we wsi Mołodiżne w obwodzie chersońskim poszkodowana została 59-letnia kobieta oraz troje dzieci w wieku od 7 do 10 lat - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin. Dodał, że jedno z dzieci zostało hospitalizowane.

22:13
16.05.2023

Alarm powietrzny w Kijowie

W większości ukraińskich obwodów, przede wszystkim we wschodniej i środkowej części kraju, ogłoszony został alert powietrzny. Pojawiają się nieoficjalne doniesienia o możliwym wystrzeleniu przez Rosjan rakiet Kalibr z okrętów na Morzy Czarnym.

21:28
16.05.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu dnia wojska rosyjskie 20 razy ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podały lokalne władze.

21:04
16.05.2023

Deklaracja ws. myśliwców F-16 dla Ukrainy

Oświadczenie wydał rzecznik brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy. Wielka Brytania i Holandia obiecują "międzynarodową koalicję"
20:45
16.05.2023

Prezydent Duda przed szczytem Rady Europy

- Będziemy rozmawiać o rosyjskiej agresji na Ukrainę i tym, jak ją zatrzymać - zapowiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do dwudniowego 4. Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku.

20:20
16.05.2023

Ukraina w NATO CCDCOE

Ukraina oficjalnie przystąpiła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) - podał resort spraw zagranicznych tego państwa. Ukraińska flaga została wciągnięta na maszt przed siedzibą centrum w stolicy Estonii, Tallinie.

19:55
16.05.2023

Malar o postępach wojsk ukraińskich w rejonie Bachmutu

"W ciągu kilku dni nasze wojska wyzwoliły ok. 20 kilometrów kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu" - oświadczyła wiceminister obrony narodowej Hanna Malar.

Dodała, że siły rosyjskie posuwają się do przodu w samym Bachmucie i "całkowicie" niszczą miasto za pomocą artylerii.

19:31
16.05.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

"Dziś Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na obiekty cywilnej i krytycznej infrastruktury Ukrainy. Rosyjski agresor wciąż cynicznie stosuje taktykę terroru" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy. Ukraińskie dowództwo podało, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 27 ataków rakietowych i 37 uderzeń z powietrza oraz ok. 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. W wyniku ataków infrastruktura cywilna została zniszczona, zginęli cywile - podano.

19:12
16.05.2023

Nowe informacje ws. systemu Patriot na Ukrainie

Cytowany przez CNN przedstawiciel USA powiedział, że skala uszkodzeń jest wciąż oceniana.

Czytaj więcej

USA: Jeden z systemów Patriot prawdopodobnie uszkodzony na Ukrainie
18:55
16.05.2023

Walki w obwodzie donieckim

Wojska rosyjskie wciąż koncentrują swe główne wysiłki na walkach w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim - podało ukraińskie dowództwo w codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych. Jak czytamy, na wymienionych odcinkach frontu w ciągu doby doszło do 44 starć między wojskami rosyjskimi a ukraińskimi. Najbardziej zaciekłe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.

18:39
16.05.2023

Działanie ukraińskiego lotnictwa

W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy dokonały 13 uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich oraz trzy naloty na przeciwlotnicze systemy rakietowe - podał ukraiński Sztab Generalny.

18:12
16.05.2023

Rosyjski piłkarz chce zmienić obywatelstwo

Rosyjski pomocnik Jegor Prucew, występujący w klubie Crvena Zvezda Belgrad, zamierza uzyskać obywatelstwo serbskie - powiedział rosyjskiej agencji propagandowej RIA Nowosti Zvezdan Terzić, dyrektor aktualnego mistrza Serbii. W obecnym sezonie Rosjanin wystąpił w barwach klubu dziewięć razy. Kontrakt 20-letniego pomocnika z belgradzkim klubem obowiązuje do 30 czerwca 2026 roku.

17:46
16.05.2023

Zakaz używania dronów w Petersburgu

W Petersburgu wprowadzony został zakaz używania dronów. Będzie obowiązywał co najmniej do końca lipca - poinformowały miejscowe władze.

17:17
16.05.2023

Rosyjski ekspert „ostrzega” Ukraińców: Jeśli będą strącać kindżały, stracą patrioty

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że w nocnym ataku na Kijów zniszczony został jeden z przekazanych Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Choć Kijów zaprzecza, przekonując, że wszystkie rosyjskie rakiety nad stolicą zostały zestrzelone, to w rosyjskich agencjach trwa festiwal propagandowego samozadowolenia.

W rozmowie z RIA Nowosti Aleksiej Leonkow, ekspert wojskowy, który czasami w swoich opiniach po wybuchu wojny wykazywał się rozsądkiem, posunął się do stwierdzenia, że Ukraińcy są „krótkowzrocznie szczęśliwi” z powodu zestrzelenia rakiety Kindżał (nie jest jasne, dlaczego mówił w liczbie pojedynczej). - Można powiedzieć, że kosztem własnego życia cała bateria drogiego amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot zniszczyła jeden pocisk Kindżał, którego celem jest zniszczenie systemu obrony powietrznej - mówił. „Ostrzegł” też Ukraińców, że wszystkie ich „systemy obrony przeciwlotniczej Patriot wyczerpią się z dnia na dzień”, jeśli ukraińskie wojsko będzie próbowało niszczyć nadlatujące kindżały.

16:49
16.05.2023

Ambasador Ukrainy: Są szanse na przedłużenie „umowy zbożowej”

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar powiedział, że w najbliższych dniach dojdzie do rozmów w sprawie „umowy zbożowej”. - Negocjacje, w których pośredniczy Turcja i ONZ, trwają. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach odbędą się rozmowy w formacie online - powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją. Jego zdaniem są szanse na przedłużenie porozumienia.

16:21
16.05.2023

Siemens zerwał kontrakt z Kolejami Rosyjskimi. Moskiewski sąd zabrania

Arbitrażowy Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji i uznał za niezgodne z prawem jednostronne wypowiedzenie przez niemiecki koncern Siemens umowy z Kolejami Rosyjskimi na naprawę i konserwację szybkich pociągów Sapsan. Jednocześnie nakazał Niemcom wykonanie zobowiązań wynikających z umowy.

Siemens zdecydował o zerwaniu kontraktu w maju ubiegłego roku, tłumacząc ten krok sankcjami nałożonymi na Rosję, a co za tym idzie uniemożliwieniem dalszego wypełnienia zobowiązań. W odpowiedzi, na wniosek Kolei Rosyjskich, sąd zastosował środek tymczasowy, rekwirując sprzęt niemieckiej spółki w Rosji. W wyroku nakazującym wywiązanie się z umowy sąd zdecydował też o nałożeniu grzywny w wysokości ponad 16 mln rubli za każdy dzień zwłoki.

15:52
16.05.2023

Ihnat: Rosjanie wysyłają drony z obwodu briańskiego

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat powiedział na konferencji prasowej, że według posiadanych przez niego informacji, drony typu Shahed są przez Rosjan wystrzeliwane głównie z terenu obwodu briańskiego.

15:35
16.05.2023

Energoatom: Rosjanie zaostrzają przepisy dla personelu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Energoatom, ukraińska spółka zarządzająca elektrowniami atomowymi podała, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zaostrzono kontrolę nad pracownikami. Jak czytamy, członkowie personelu nie mogą się ze sobą komunikować. Energoatom przekazał, że to kolejne ograniczenie wydane po ustanowieniu zakazu korzystania z telefonów komórkowych na terenie siłowni. Zdaniem spółki, Rosjanie chcą ukryć "dużą ilość sprzętu wojskowego" na terenie elektrowni.

15:17
16.05.2023

Ukraina otrzymała samochody od Niemiec

Ambasada Niemiec na Ukrainie podała w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatnich trzech tygodni MSZ Niemiec przekazało na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy 34 pojazdy typu pick-up.

15:00
16.05.2023

Prezes Sądu Najwyższego, Wsiewołod Kniaziew, zatrzymany pod zarzutem przyjęcia 3 mln dolarów łapówki

Służby ujawniły nagrania rozmów telefonicznych oraz nagranie z zdjęcia znalezionej podczas rewizji gotówki. Media ukraińskie we wtorek donosiły, że rewizje trwają też w mieszkaniach i domach osiemnastu innych sędziów.

Czytaj więcej

Ukraińskie sądy na usługach oligarchów?
14:52
16.05.2023

Prezydent Korei Południowej obiecuje zwiększenie pomocy niemilitarnej dla Ukrainy

Deklarację taką Yoon Suk Yeol złożył w czasie spotkania z ukraińską Pierwszą Damą, Ołeną Zełenską.

14:34
16.05.2023

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Po raz pierwszy Rosja użyła przeciw nam tak wielu Kindżałów

Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, w czasie konferencji prasowej mówił, że atak powietrzny na cele na Ukrainie, do którego doszło w nocy z 15 na 16 maja, był wyjątkowy, ponieważ nigdy jak dotąd Rosjanie nie użyli jednocześnie przeciwko celom na Ukrainie tak wielu pocisków hipersonicznych Kindżał.

14:30
16.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazuje zniszczenie rosyjskiej haubicy samobieżnej przez ukraińskich artylerzystów

14:13
16.05.2023

Przywódcy państw Afryki chcą rozmawiać z Putinem i Zełenskim o pokoju na Ukrainie

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa oświadczył, że rosyjski prezydent Władimir Putin i ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, zgodzili się przyjąć grupę przywódców państw afrykańskich, by rozmawiać z nimi o potencjalnym planie pokojowym mającym zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą. - Moje rozmowy z obydwoma przywódcami pokazały, że są oni gotowi przyjąć przywódców z Afryki i rozmawiać z nimi o tym, jak doprowadzić ten konflikt do końca - mówił Ramaphosa w czasie konferencji prasowej z premierem Singapuru. Ze słów prezydenta RPA wynika, że plan pokojowy, jaki miałby zostać przedstawiony przez afrykańskich przywódców podczas takich spotkań, jest popierany przez przywódców Senegalu, Ugandy i Egiptu, a o inicjatywie poinformowano też sekretarza generalnego ONZ, USA i Wielką Brytanię.

14:09
16.05.2023

CIA namawia Rosjan, by przekazywali USA cenne informacje

Amerykańska agencja wywiadowcza rozpoczęła w internecie kampanię informacyjną, której celem jest pozyskanie nowych agentów w Rosji.

Czytaj więcej

CIA zwraca się do Rosjan: Szpiegujcie dla nas
13:46
16.05.2023

Niemiecki think-tank: Wydatki Polski na obronność będą rekordowe

W żadnym innym z krajów NATO wzrost wydatków na obronność nie będzie w tym roku tak duży jak w Polsce, a ich poziom w stosunku do PKB tak wysoki – wynika z analizy ekonomistów z think-tanku Ifo.

Czytaj więcej

Niemiecki think-tank: Polska zbroi się na potęgę. Rekordowe wydatki
13:46
16.05.2023

Rosyjska armia skupuje cywilne drony z rynku. Nadzwyczajny wzrost sprzedaży

Sprzedaż cywilnych dronów w Rosji wzrosła 13,5-krotnie w ciągu pierwszego kwartału. Dzieje się tak, choć na większości terytorium obowiązuje zakaz ich używania

Czytaj więcej

To już desperacja. Rosyjska armia masowo skupuje cywilne drony
13:41
16.05.2023

Do wakacji skończy się amerykański budżet na pomoc Ukrainie. Co dalej?

Przy obecnym tempie wydatków za około dwa miesiące skończą się pieniądze, które amerykański Kongres zatwierdził na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Czytaj więcej

USA w lipcu skończą się pieniądze na pomoc dla Ukrainy
13:36
16.05.2023

Otwarte jest pytanie czy właściwie w grudniu 2022 r. zareagowały systemy NATO-wskie wczesnego ostrzegania i przechwycenia rakiety

Obserwujemy dzisiaj najpoważniejszy kryzys w relacjach pomiędzy dowództwem armii, a cywilnym zwierzchnictwem. I to pomimo tego, że prezydent stanął po stronie wojska i na razie nie planuje wyciągać konsekwencji personalnych wobec dowódców - pisze Marek Kozubal.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Morawiecki bagatelizuje temat rakiety
13:20
16.05.2023

Pierwszy przetarg na wspólny zakup gazu w UE zakończony sukcesem

Kolejne rozwiązanie na unijnym rynku gazu przeszło pomyślnie pierwszy test. W przetargu na wspólne zakupy gazu wzięło udział 25 sprzedawców. Oferta pokryła całkowite zapotrzebowanie Bułgarii i Ukrainy oraz 80 proc. Mołdawii.

Czytaj więcej

Sukces pierwszego przetargu na wspólny zakup gazu w Unii
13:11
16.05.2023

Dwie osoby zginęły w ostrzale obwodu charkowskiego w ciągu minionej doby

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, poinformował o "zmasowanym ostrzale" artyleryjskim rejonów kupiańskiego i czuhujewskiego w obwodzie charkowskim w ciągu ostatnich 24 godzin. W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby - mężczyzna i kobieta. Jedna osoba trafiła do szpitala z ranami od odłamków. W Wowczańsku uszkodzone zostały trzy budynki mieszkalne, budynek gospodarstwa rolnego i budynek szpitala.

12:39
16.05.2023

Ukraina: Wszystkie rakiety zniszczone. Rosja: Cele zostały osiągnięte

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że w nocnym ataku rakietowym na Kijów zniszczono system przeciwlotniczy Patriot.

Czytaj więcej

"Cele osiągnięte". Rosja twierdzi, że zniszczyła ukraiński system Patriot
12:36
16.05.2023

Rosja nie zamierza ujawnić liczby głowic atomowych

Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji poinformował, że Rosja nie zamierza opublikować danych na temat liczby głowic atomowych, na podstawie zawieszonego układu o redukcji zbrojeń strategicznych START, po tym jak dane takie opublikowały USA.

12:17
16.05.2023

Gen. Syrski o sytuacji w Bachmucie: Wróg ma więcej zasobów, ale krzyżujemy mu plany

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy podkreślił, że ukraińska armia wykorzystuje zasadę "aktywnej obrony", aby prowadzić działania kontrofensywne, w rejonie Bachmutu.

Czytaj więcej

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Wagnerowcy w Bachmucie jak szczury w pułapce
11:58
16.05.2023

Obecność Rosjan oraz Białorusinów sprawił, że mistrzostwa świata w judo zbojkotowali Ukraińcy

- Wszyscy w świecie judo traktują nas lojalnie i przyjaźnie, a szef światowej federacji Marius Vizer rozumie, że sportu nie należy mieszać z polityką. To prawdziwy lider. Rodzina judo jest bardzo silna, skoro wszyscy gratulowali nam powrotu na międzynarodową scenę - podkreśla w rozmowie z "Rossijskają Gazietą" szef tamtejszej federacji Siergiej Sołowiejczyk.

Czytaj więcej

Rosjanie świętują medale i powrót do sportu. Obawy się potwierdziły
11:45
16.05.2023

Obwód kurski: Atak drona na posterunek straży granicznej, pięciu funkcjonariuszy jest rannych

Jak czytamy na opozycyjnym kanale ASTRA w serwisie Telegram w wyniku ataku z użyciem drona na posterunek rosyjskiej straży granicznej we wsi Głuszkowo, w obwodzie Kurskim, pięciu funkcjonariuszy straży zostało rannych. Atak miał mieć miejsce 15 maja o godzinie 23:00. Posterunek został ostrzelany przez drona. Strażnicy, z ranami od odłamków, trafili do szpitala wojskowego. Atak potwierdza rosyjski kanał Baza.

11:41
16.05.2023

Przedstawiciele władz Białorusi nie mogą opuszczać kraju bez zgody Łukaszenki

Urzędnicy piastujący najwyższe stanowiska w rządzie, przewodniczący władz lokalnych Mińska i białoruskich obwodów, szefowie służb mundurowych, będą mogli opuszczać kraj tylko za zgodą prezydenta. Procedura koordynowania wyjazdów z kraju dyrektorów instytucji państwowych, urzędników służby cywilnej, a także dyrektorów podmiotów państwowych, którzy mają dostęp do tajemnic państwowych, a także pracowników organów państwowych, którzy mają dostęp do tajemnic państwowych, ma być ustalona przez Radę Ministrów Białorusi.

Czytaj więcej

Członkowie władz mogą opuszczać Białoruś tylko za zgodą Łukaszenki
11:30
16.05.2023

TOK FM: Specjalny wysłannik Chin przyjedzie do Polski w piątek

Li Hui spotka się z wiceszefem MSZ, Wojciechem Gerwelem. We wtorek i środę chiński dyplomata przebywa w Kijowie. W czasie podróży po Europie Li Hui ma promować pokojowe i polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

11:14
16.05.2023

FSB zatrzymała obywatelkę Ukrainy, która miała przekazywać ukraińskim służbom informacje o rozmieszczeniu i zadaniach rosyjskich wojsk

Aresztowana przez rosyjską służbę bezpieczeństwa 25-latka miała "na polecenie zagranicznych agencji wywiadu przekazywać informacje na temat obiektów, sprzętu wojskowego, fortyfikacji i pozycji bojowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ujawnione informacje miały dotyczyć zgrupowania wojsk "Wschód", które brało udział w działaniach wojennych w obwodzie kijowskim. Aresztowanej 25-latce grozi do 20 lat więzienia.

11:06
16.05.2023

Rosyjski parlamentarzysta zapewnia: Rezerwistów nie wyślemy na front

Obywatele powołani na szkolenia rezerwy w 2023 roku, nie zostaną wysłani do uczestnictwa w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - oświadczył Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji ds. obrony rosyjskiej Dumy (izba niższa rosyjskiego parlamentu). Kartapołow zwrócił uwagę, że szkolenia rezerwy odbywają się corocznie i nie mają związku z działaniami militarnymi na Ukrainie. 10 maja prezydent Władimir Putin podpisał dekret ws. wezwania rezerwistów na ćwiczenia w 2023 roku.

10:16
16.05.2023

Ołena Zełenska spotkała się z prezydentem Korei Południowej, Yoon Suk Yeolem

Zełenska spotkała się z prezydentem Korei Południowej jako "specjalny wysłannik prezydenta Ukrainy".

10:08
16.05.2023

Szczątki rosyjskiej rakiety spadły na zoo w Kijowie

Witalij Kliczko, mer Kijowa napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że żaden z pracowników zoo ani żadne ze zwierząt nie ucierpiało w wyniku ostrzału. Kliczko zapewnił też, że zoo funkcjonuje normalnie i zaprosił do odwiedzania otwartego od godziny 10:00 ogrodu zoologicznego.

09:59
16.05.2023

Fiński ekspert wojskowy: Ukraińcy kontrolują mniej niż 10 proc. powierzchni Bachmutu

Fiński ekspert wojskowy, Emil Kastehelmi zauważa jednocześnie, że Ukraińcom udało się przeprowadzić udane ataki na przedmieściach miasta i umocnić pozycje w tym rejonie. Jest to zgodne z najnowszym raportem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, który podaje, że ukraińscy żołnierze w ciągu ostatnich czterech miesięcy umocnili swoje pozycje na flankach wokół Bachmutu.

Czytaj więcej

Fiński ekspert wojskowy: Rosjanie spodziewają się dużego uderzenia Ukrainy
09:25
16.05.2023

W sieci publikowane są zdjęcia ilustrujące skutki nocnego ostrzału Kijowa

09:22
16.05.2023

Brytyjski resort obrony: Sukcesy Ukraińców w rejonie Bachmutu

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z Ukrainy pisze, że w ciągu ostatnich czterech dni ukraińska armia odniosła w rejonie Bachmutu "taktyczne postępy" stabilizując sytuację na flankach. Ponadto ukraińska armia odepchnęła rosyjskie jednostki na odcinku frontu znajdującym się na północny-zachód od Bachmutu.

09:19
16.05.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 11,889 mln osób

Tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,095 mln osób.

09:12
16.05.2023

Brytyjska ambasador o nocnym ataku na Kijów: To nie była łatwa noc

"Pełnowymiarowy atak powietrzny na Kijów ubiegłej nocy, dość intensywny. Wybuchy i drżące ściany, to nie była łatwa noc" - napisała na Twitterze brytyjska ambasador w Kijowie, Melinda Simmons.

08:35
16.05.2023

Kijów świętuje "niewiarygodny sukces" nocnej obrony nieba

Minister obrony Ukrainy pochwalił "niewiarygodny sukces", jakim było zestrzelenie przez Rosję wszystkich rakiet wystrzelonych w nocy.

"Rosyjscy terroryści nie mają szans na zwycięstwo nad Ukrainą. Ich broń może i powinna być kontrowana przez zachodnią" - przekazał minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Dziękuję członkom służby Sił Powietrznych i krajom partnerskim, które zainwestowały w zabezpieczenie nieba nad Ukrainą i całą Europą. Wygrajmy razem!" - dodał.

08:32
16.05.2023

 Gubernator obwodu briańskiego: Zestrzelono ukraińskiego drona

Aleksandr Bogomaz, gubernator obwodu briańskiego poinformował rano, że obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskiego drona nad miastem Klińce. 

Nie było ofiar, uszkodzeniu uległa elewacja jednego z budynków mieszkalnych.

07:57
16.05.2023

Żona byłego kanclerza Niemiec zwolniona z pracy za udział w imprezie w rosyjskiej ambasadzie

Soyeon Schroeder-Kim została wraz z mężem zaproszona 9 maja na imprezę w rosyjskiej placówce w Berlinie.

Czytaj więcej

Żona Schroedera na imprezie w rosyjskiej ambasadzie. Straciła pracę
07:49
16.05.2023

Gen. Walerij Załużny podaje, że w czasie nocnego ataku Rosji zniszczono wszystkie pociski wystrzelone przeciw Ukrainie

Wśród zniszczonych pocisków jest sześć hipersonicznych pocisków Kindżał - wynika z wpisu głównodowodzącego rosyjską armią na jego kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę pociskami hipersonicznymi. Wszystkie zniszczono
07:36
16.05.2023

W nocy Rosjanie wystrzelili sześć pocisków hipersonicznych Kindżał przeciwko celom na Ukrainie

Wszystkie pociski zostały zniszczone - wynika z komunikatu głównodowodzącego siłami zbrojnymi Ukrainy, gen. Walerija Załużnego.

07:31
16.05.2023

W ciągu doby, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan, zginęły cztery osoby

Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:07
16.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 199 980 żołnierzy, 3 762 czołgi, 7 348 pojazdów opancerzonych, 3 150 zestawów artyleryjskich, 562 wyrzutnie rakiet, 316 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 732 bezzałogowe statki powietrzne, 973 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 048 pojazdów (w tym cystern) i 410 jednostek sprzętu specjalnego.

07:03
16.05.2023

Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie inaugurujące szczyt Rady Europy na Islandii

Szczyt rozpocznie się we wtorek wieczorem.

06:40
16.05.2023

W ciągu doby Rosja przeprowadziła 48 ataków powietrznych na cele na Ukrainie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że 15 maja Rosjanie dwukrotnie ostrzelali przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 miejscowość Konstantynówka w obwodzie donieckim. Rosja przeprowadziła też 48 ataków powietrznych i 50 ataków z użyciem artylerii rakietowej na cele na Ukrainie w ciągu doby. 

06:14
16.05.2023

Pojawiają się nieoficjalne doniesienia, że nad Kijowem ponownie zestrzelono pocisk hipersoniczny Kindżał

Do ataku na Kijów doszło w nocy z 15 na 16 maja.

05:55
16.05.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć zgrupowań rosyjskich sił i sprzętu wojskowego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć zgrupowań rosyjskich sił i sprzętu wojskowego, a także siedem zestawów przeciwlotniczych. Nad Ukrainą zestrzelono też sześć bezzałogowych statków powietrznych. Wojska rakietowe i artyleria Ukrainy ostrzelały pięć zgrupowań wroga i cztery pozycje rosyjskiej artylerii oraz zestaw przeciwlotniczy i pięć stacji walki radioelektronicznej oraz skład amunicji.

05:52
16.05.2023

W okupowanej części obwodu zaporoskiego Rosjanie grożą konfiskatą samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi

Jak czytamy na kanale "Berdiańsk Dziś" w serwisie Telegram w okupowanej części obwodu zaporoskiego wzrasta liczba kontroli drogowych samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Ich właściciele są poddawani naciskom, by zmienić tablice rejestracyjne na rosyjskie, grozi się im też konfiskatą samochodów - wynika z doniesień opublikowanych w serwisie Telegram.

05:50
16.05.2023

ISW: Prigożyn mógł szukać kontaktów z ukraińskim wywiadem, by wejść w łaski Putina

Think tank pisze, że doniesienia na temat współpracy Jewgienija Prigożyna z ukraińskim wywiadem wojskowym byłyby raczej elementem jego konfliktu z rosyjskim Ministerstwem Obrony, a nie atakiem na prezydenta Rosji Władimira Putina. Zdaniem ISW Prigożyn rywalizuje z rosyjskim resortem obrony o względy Putina, ale - nieintencjonalnie - doprowadził do tego, że Putin zaniepokoił się jego polityczno-militarnymi ambicjami.

Czytaj więcej

Think tank po publikacjach na temat Prigożyna: Kreml na razie go nie usunie
05:13
16.05.2023

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa: Ósmy atak powietrzny na Kijów od początku maja

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram podsumowuje nocny atak powietrzny Rosji na ukraińską stolicę. Z jej wpisu wynika, że szczątki rakiet spadły na pięć rejonów Kijowa: sołomiański, obołoński, szewczenkowski, swiatoszyński i darnycki. "Tym razem wróg przeprowadził złożony atak z różnych kierunków jednocześnie, wykorzystując drony, pociski manewrujące i prawdopodobnie pociski balistyczne. Atak był wyjątkowo intensywny - maksymalna liczba rakiet wystrzelonych w krótkim okresie" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.

04:52
16.05.2023

W czasie nocnego ataku powietrznego na Kijów szczątki zestrzelonych obiektów spadły na cztery rejony stolicy

W maju Rosja wznowiła ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Od 1 do 9 maja Rosjanie przeprowadzili pięć takich ataków z użyciem rakiet i dronów-kamikadze.

Czytaj więcej

W nocy Rosja przeprowadziła atak powietrzny na Kijów. Są ranni
04:27
16.05.2023

Premier Islandii poinformowała, że jej kraj przekaże szpital polowy Ukrainie

Katrín Jakobsdóttir napisała, że w sprawie takiego daru dla Ukrainy w parlamencie Islandii osiągnięto ponadpartyjną zgodę. "Ten gest jest symbolem naszej trwającej solidarności" z Ukrainą - podkreśliła.

04:23
16.05.2023

Doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola pokazuje, jak wyglądają dziś podziemia pod zakładami Azowstal

"Tak wyglądają dziś podziemne schrony Azowstalu. Rosjanie nadal na poważnie szukają tu (żołnierzy) Azowa. Bez żartów i wyolbrzymień" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, który dodał, że Azowstal stał się dla Rosjan "nie tylko symbolem heroicznego oporu garnizonu w Mariupolu, ale też koszmarem".

04:19
16.05.2023

Alarm powietrzny w Kijowie, w mieście aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Z wpisu mera Kijowa, Witalija Kliczki, na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że ogłoszony ok. 3 w nocy alarm powietrzny w Kijowie ma związek z pojawieniem się dronów w rejonie stolicy. Wcześniej na miasto spadły szczątki zestrzelonej rakiety, w wyniku czego w rejonie sołomiańskim wybuchł pożar, a trzy osoby zostały ranne. Szczątki rakiety spadły też na dwa inne rejony w Kijowie.

04:16
16.05.2023

Mauzoleum Lenina w Moskwie ponownie otwarte dla zwiedzających

Od 16 maja Mauzoleum Lenina w Moskwie zostało ponownie otwarte dla zwiedzających poinformowała służba prasowa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Mauzoleum zostało zamknięte 23 kwietnia, w związku z przygotowaniami do obchodów Dnia Zwycięstwa (rocznicy zakończenia II wojny światowej) w rosyjskiej stolicy.

04:15
16.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 446