O sprawie poinformował dziennikarzy wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, zastrzegając sobie anonimowość. Szkolenie z obsługi haubic 155 mm ma zostać przeprowadzone poza granicami Ukrainy. W szkoleniu weźmie udział grupa ukraińskich żołnierzy, która następnie wróci na Ukrainę i przekaże zdobytą wiedzę kolejnym żołnierzom. - Poczyniliśmy pewne postępy, jeśli chodzi o organizowanie szkoleń dla Ukraińców - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

W piątek rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że szkolenie nie powinno długo potrwać. - Nie sądzimy, by było to pracochłonne zadania, wymagającego dużo czasu lub zasobów - dodał.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Zełenski: Rosja rozpoczęła ofensywę w Donbasie

Ukraińskie wojsko używa haubic z czasów sowieckich, m.in. 152 mm mSATA-B oraz 122mm D-30. Według Kirby'ego, ukraińscy żołnierze będą potrzebowali instrukcji obsługi amerykańskich dział, których używanie co do zasady "nie różni się" od artylerii innych państw.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 800 mln dol., w tym ciężką artylerię oraz 40 tys. sztuk amunicji do niej. Według agencji Reutera, w ramach nowego pakietu Stany Zjednoczone wysłały cztery samoloty ze sprzętem wojskowym.

Czytaj więcej

Putin uhonorował brygadę oskarżaną przez Ukrainę o zbrodnie w Buczy

- Ten konkretny system jest dla Ukraińców nowy (...), ale oni rozumieją, jak korzystać z artylerii i wierzymy, że nie zajmie to dużo czasu i nie będzie wymagało szczegółowego szkolenia, by nauczyli się korzystać z amerykańskich haubic - powiedział Kirby.

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Obrony nie ujawnili, który model haubic - starszy M198 czy nowszy M777 - otrzymała Ukraina. Zasięg tej broni to, odpowiednio, 22 i 29 km.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Zginął dowódca rosyjskiego okrętu z Floty Czarnomorskiej
Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Wcześniej Amerykanie na terenie USA przeprowadzili dla Ukraińców szkolenie z obsługi dronów Switchblade.

Poza haubicami, nowy pakiet wsparcia wojskowego USA dla Ukrainy obejmuje także 11 śmigłowców Mi-17, 200 transporterów opancerzonych M113 i inny sprzęt.