"Żegnamy dziś Aleksandra Grigojewicza Czirwę z Sewastopola, dowódcę dużego okrętu desantowego »Cezar Kunikow« ze 197. Brygady Okrętów Desantowych Floty Czarnomorskiej, kapitana III rangi" - napisał w mediach społecznościowych Michaił Razwożajew, de facto gubernator miasta wydzielonego Sewastopol (aneksja Krymu przez Rosję nie została uznana przez społeczność międzynarodową).

Według Razwożajewa, dowódca okrętu "Cezar Kunikow" zginął na skutek ran odniesionych w walce na Ukrainie. "Jego odwaga, profesjonalizm i doświadczenie ocaliły życie załogi" - stwierdził gubernator. Dodał, że w latach 2015-16 Czirwa brał udział w operacji wojskowej w Syrii.

Czytaj więcej

Putin uhonorował brygadę oskarżaną przez Ukrainę o zbrodnie w Buczy

Rosyjskie media nie podały daty śmierci Czirwy ani tego, w jakich okolicznościach zginął dowódca okrętu desantowego.

24 marca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że okręty "Cezar Kunikow" oraz "Nowoczerkask" zostały uszkodzone w porcie w Berdiańsku podczas ataku, w którym zniszczony został duży okręt desantowy "Saratow". W mediach społecznościowych pojawiło się wówczas nagranie, na którym widać było, jak oba okręty wypływają z portu.

Czytaj więcej

Brytyjski historyk: Przed Moskwą Rosja straciła krążownik w 1941 roku

Wojna na Ukrainie trwa od blisko dwóch miesięcy. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.