"Salvador Illa rozpoczyna dziś swoje ostatnie 24 godziny w ministerstwie" - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Pedro Sancheza. "We wtorek odbędzie się ostatnie posiedzenie gabinetu z jego udziałem, zostanie ogłoszone nazwisko jego następcy" - przekazano.

Źródła zbliżone do rządu wskazało, że nowym ministrem zdrowia może być obecna minister polityki regionalnej Carolina Darias, która ściśle współpracowała z resortem zdrowia i nadzorowała cotygodniowe spotkania regionalnych szefów służb zdrowia, aby koordynować działania związane z epidemią koronawirusa.

Pierwszym zadaniem nowego ministra będzie walka z trzecią falą zakażeń, która sprawiła, że 14-dniowa częstotliwość występowania wirusa w Hiszpanii gwałtownie wzrosła do 829 przypadków na 100 000 osób z 263 przypadków odnotowywanych miesiąc temu.

Niektóre władze regionalne znacznie zaostrzyły swoje przepisy. W Walencji w spotkaniach poza domem mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. 

Nawet Madryt, którego regionalny rząd jest zdecydowanie przeciwny wszelkim środkom, które szkodzą gospodarce, w poniedziałek wprowadzi nocną godzinę policyjną i zapowiedział, że użyje dronów i dodatkowych patroli policyjnych, aby wyegzekwować przestrzeganie przepisów.