Ruch został nominowany przez norweskiego posła Pettera Eide. W przekazanych dokumentach argumentował, że Black Lives Matter zmusił kraje poza Stanami Zjednoczonymi do zmagania się z rasizmem w swoich własnych społeczeństwach.

- Uważam, że jednym z kluczowych wyzwań, które widzieliśmy w Ameryce, ale także w Europie i Azji, jest rodzaj rosnącego konfliktu opartego na nierówności - uważa Eide.

- Black Lives Matter stało się bardzo ważnym światowym ruchem na rzecz walki z niesprawiedliwością rasową - dodał poseł.

W jego ocenie ruch ma ogromne osiągnięcia na rzecz podnoszenia globalnej świadomości na temat niesprawiedliwości rasowych.

Eide, który wcześniej nominował do nagrody działaczy praw człowieka z Rosji i Chin, dodał, że inną rzeczą, która zaimponowała mu w ruchu Black Lives Matter był sposób, w jaki "byli w stanie zmobilizować ludzi ze wszystkich grup społecznych, nie tylko Afroamerykanów, nie tylko prześladowanych ludzi".

Nominacje do pokojowej nagrody Nobla są przyjmowane od każdego polityka służącego na szczeblu krajowym. Termin nadsyłania tegorocznych zgłoszeń upływa 1 lutego, a do końca marca komitet przygotuje krótką listę. 

Zwycięzca jest wybierany w październiku, a ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia. Do zeszłorocznej nagrody zgłoszono ponad 300 osób i organizacji, a jej zwycięzcą został Światowy Program Żywnościowy.