17 marca Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję dotyczącą "cyfrowej przepustki". Prowadzone są starania, by certyfikat wydany w UE był również przestrzegany poza granicami wspólnoty.

Przepustka będzie zawierać m.in. dowód, że dana osoba została zaszczepiona, wyniki badań dla osób jeszcze nieszczepionych oraz informacje na temat powrotu do zdrowia dla osób, które zachorowały na COVID-19.

"Celem jest stopniowe umożliwienie bezpiecznego poruszania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zawodowych lub turystycznych" - poinformowała w poniedziałek na Twitterze przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Komisja chce wprowadzić taki system, aby zapobiec zawieraniu odrębnych umów między państwami UE, które prowadziłyby do podzielenia rynku wewnętrznego.

Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zapowiedziała, że dostawy szczepionek gwałtownie wzrosną w nadchodzących miesiącach.

Przywódcy UE zgodzili się w zeszłym tygodniu, by pracować nad certyfikatami szczepionek, ponieważ południowe państwa członkowskie, takie jak Hiszpania i Grecja, są szczególnie zainteresowane odblokowaniem turystyki tego lata.

Nie jest jeszcze jasne, czy zaszczepione osoby mogą nadal roznosić wirusa. Niektóre kraje, takie jak Francja i Belgia, wyraziły obawy, że ułatwienia w podróżowaniu tylko dla osób zaszczepionych byłyby niesprawiedliwe. Komisja odpowiada, że chce uniknąć wszelkiej dyskryminacji.