Na konferencji prasowej w Gdańsku minister zdrowia poinformował, że w związku ze wzrostem liczby hospitalizowanych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. Adam Niedzielski oświadczył też, że do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego "w trybie zarządzania kryzysowego" trafi łącznie 15 mln maseczek ochronnych z ARS, a za dystrybucję będą odpowiadać wojewodowie.

Dowiedz się więcej:
Horban: Pełny lockdown? Gospodarka ledwo zipie

Minister był pytany o akcję szczepień przeciw COVID-19. Oświadczył, że szczepionki kolejnych producentów - preparaty Novavax oraz CurVac - są oceniane przez Europejską Agencję Leków (EMA) w ramach tzw. procedury rolling review, a w przypadku Novavax realne jest dopuszczenie do obrotu na terenie UE w drugim kwartale roku.

Dodatkowo, kontynuował, jest wniosek o dopuszczenie do użytkowania szczepionki firmy Johnson & Johnson. - Mamy zakontraktowane blisko 16 mln dawek tej szczepionki - przekazał dodając, że dostawy powinny rozpocząć się w kwietniu i zastrzegając, że to szacunki, bowiem producenci szczepionek w kwestii dostaw już "zaskakiwali i niestety niekorzystnie raczej".

Adam Niedzielski powiedział także, że z deklaracji wynika, że tygodniowe dostawy szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech będą "nawet dwukrotnie wyższe" niż obecnie.

- Mamy również rozpędzające się dostawy AstryZeneki - mówił.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Ponad 15 tys. nowych zakażeń, najwięcej od 96 dni
Coraz więcej pacjentów z COVID-19 w ciężkim stanie
Nowe dane. 2750 zakażeń w jednym województwie

- Wszystko powoduje, że raczej kwiecień - bo marzec już mamy rozpisany - powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost (liczby szczepień - red.) - oznajmił minister zdrowia.

- Moim zdaniem możemy liczyć spokojnie, że w kolejnych miesiącach będziemy przekraczali liczbę szczepień rzędu 5 mln - stwierdził.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Jeżeli przyjmiemy, że poziomem docelowym, pożądanym, jest zaszczepienie mniej więcej 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 21-23 mln osób, to cały czas podtrzymuję scenariusz, że do końca wakacji wszyscy chętni powinni być już zaszczepieni - powiedział w Gdańsku Niedzielski.