Badania wykazały, że przeciwciała świadczące o przejściu COVID-19 miało 44,5 proc. badanych.

Dżakarta liczy 10,6 mln mieszkańców. Wyniki badania wskazują, że do 31 marca kontakt z koronawirusem mogło w niej mieć nawet 4,7 mln osób.

Tymczasem z danych indonezyjskiego resortu zdrowia wynika, że do 31 marca w stolicy kraju potwierdzono wynikami testów na COVID-19 ok. 382 tysięcy zakażeń. Do dziś liczba ta wzrosła do 689 243.

W ostatnich tygodniach Indonezja mierzy się z falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - liczba zakażeń wykrywanych w ciągu doby przekroczyła w tym kraju 50 tysięcy, a liczba zgonów chorych na COVID-19 dochodzi do tysiąca.

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń w Indonezji - wiązany z pojawieniem się bardziej zakaźnego wariantu Delta (B.1.617.2, wariant wykryty po raz pierwszy w Indiach) doprowadził system ochrony zdrowia, zwłaszcza na wyspie Jawa, na skraj załamania. Dżakarta i kilka innych miast znalazły się w częściowym lockdownie.

W Dżakarcie w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest 1,95 mln mieszkańców - ok. 18 proc. populacji.

W całym kraju w pełni zaszczepiono 5,5 proc. mieszkańców.

Wkrótce Indonezja, w której większość zaszczepionych otrzymała chińską szczepionkę koncernu Sinovac, ma zacząć podawać pracownikom ochrony zdrowia trzecią dawkę szczepionki - doszczepianie odbędzie się z użyciem szczepionki Moderna.