Koronawirus: Wielka Brytania ograniczy stosowanie szczepionki AstraZeneka?

Brytyjska telewizja Channel 4 poinformowała, że brytyjska Agencja ds. Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA) rozważa ograniczenie stosowania szczepionki na COVID-19 AstraZeneca wśród młodszych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Aktualizacja: 06.04.2021 05:49 Publikacja: 05.04.2021 21:14

Koronawirus: Wielka Brytania ograniczy stosowanie szczepionki AstraZeneka?

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

arb

Ograniczenie stosowania szczepionki AstraZeneca na Wyspach miałoby być związane z doniesieniami o przypadkach wystąpienia nietypowych incydentów zakrzepowo-zatorowych u niewielkiego odsetka osób, które otrzymały szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Channel 4 podaje, że dwa źródła tej telewizji twierdzą, iż obecnie - mimo że dane na temat pojawiania się zakrzepów u osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca nie są jednoznaczne - to jednak coraz więcej argumentów przemawia za tym, "by osobom poniżej 30 lat zaoferować inną szczepionkę".

Wcześniej MHRA informowało, że zyski z podania szczepionki AstraZeneca związane z ograniczeniem, transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przewyższają potencjalne ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Przed kilkoma dniami MHRA poinformowała o wykryciu 30 przypadków rzadkich incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, którym podano na Wyspach szczepionkę AstraZeneca.

Jednocześnie Agencja poinformowała, że nie zarejestrowano wystąpienia takich incydentów u osób, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Kilka dni temu niemiecki organ regulacyjny ds. szczepionek poinformował, że odnotował 31 przypadków zakrzepów krwi w mózgu, w tym dziewięć przypadków śmiertelnych, u osób, którym podano szczepionkę przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Instytut Paula-Ehrlicha (PEI) przekazał, że do tej pory zarejestrował 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CSVT). W 19 z tych przypadków wystąpił niedobór płytek krwi (trombocytepenia). W dziewięciu przypadkach pacjenci zmarli.

30 marca grupa placówek związanych ze szpitalem Charite w Berlinie i sieć klinik Vivantes wstrzymują podawanie swoim pracownikom-kobietom w wieku poniżej 55 lat szczepionki na COVID-19 AstraZeneca.

W poniedziałek szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat wstrzymała Kanada. Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat.

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne