Brazylijski Senat ma rozpocząć śledztwo ws. działań administracji Jaira Bolsonaro związanych z walką z epidemią w tym kraju.

Brazylia zbliża się do dobowej liczby zgonów zanotowanej w USA 20 stycznia, gdy w Stanach Zjednoczonych zmarło 4 405 chorych na COVID-19. Była to najtragiczniejsza doba epidemii koronawirusa w USA - w żadnym innym kraju dobowa liczba zgonów zakażonych nie osiągnęła wyższego poziomu - zauważa Reuters.

Z ankiety przeprowadzonej przez brazylijskie Narodowe Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych (ANAHP) wynika, że nawet najbogatsze szpitale w kraju borykają się z deficytami tlenu i leków wykorzystywanych przy leczeniu COVID-19.

Trzy na cztery prywatne szpitale mają mieć maksymalnie tygodniowe zapasy tlenu, a także środków podawanych pacjentom przy intubacji - podaje ANAHP.

Tymczasem brazylijski Senat zamierza stworzyć specjalną komisję, która zbada jak na epidemię zareagowała brazylijska administracja - zapowiedział przewodniczący Senatu, Rodrigo Pacheco.

W Brazylii zmarło ponad 345 tysięcy chorych na COVID-19 - większą liczbę zgonów zakażonych zanotowano tylko w USA.

Tymczasem Brazylijska Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia (Anvisa) wydała zgodę na rozpoczęcie trzeciej fazy testów klinicznych eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 koncernów Medicago R&D Inc i GlaxoSmithKline PLC. Obecnie trwa rekrutacja 3,5 tys. ochotników, którzy wezmą udział w testach szczepionki w Brazylii (szczepionka testowana jest też w USA, Kanadzie, Europie i Ameryce Łacińskiej.