Andrzej Niewiadowski z Budapesztu

Sandor Laborc od lutego 2007 roku pełni obowiązki dyrektora Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zawsze cieszył się zaufaniem socjalistów. W rządzie premiera Medgyessyego był w latach 2001 – 2004 szefem departamentu do zwalczania przestępczości w Urzędzie Finansowym. W swojej biografii podawał, że jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Podkreślał, że zna kilka języków obcych, w tym rosyjski i japoński. Ale nie była to cała prawda.

Deputowani opozycyjnego Fideszu ustalili, że Laborc zataił w swoim życiorysie niewygodny dlań okres, czyli studia w Moskwie w Akademii Wojskowo-Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w latach 1970 – 1980. – Absolwenci akademii automatycznie stawali się agentami KGB – przypomniał były szef węgierskich służb bezpieczeństwa Ervin Demeter.Koalicja bezskutecznie usiłowała przeforsować nominację Laborca w parlamencie. Kiedy deputowani opozycji odkryli luki w jego biografii, demonstracyjnie opuścili salę posiedzeń.

– To skandal! Laborc nie będzie w stanie stawić czoła rosyjskim naciskom, również w sprawach związanych z członkostwem w NATO – grzmiał Zsolt Nemeth, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego.

Opozycyjny Fidesz Viktora Orbana przypomniał, że w przyszłym roku Węgry obejmą przewodnictwo NATO-wskiej komisji do spraw służb bezpieczeństwa krajów członkowskich. – Czy obradom będzie przewodniczył wychowanek KGB? – postawił pytanie Nemeth.

– Rząd przedkłada wysługiwanie się interesom Moskwy nad interesy narodowe – zaatakował koalicję Laszlo Kover, poseł Fideszu, były minister tajnych służb w rządzie Orbana.

Fidesz już od dłuższego czasu oskarża rządzącą koalicję o umizgiwanie się do Moskwy.

– Jesteśmy coraz bardziej spychani na Wschód – mówił Viktor Orban 23 października do 100 tysięcy zwolenników prawicy podczas wystąpienia na wiecu w Budapeszcie w rocznicę wybuchu antysowieckiej rewolucji 1956 roku.

– Premier, który przed rokiem okłamał społeczeństwo, aby utrzymać się przy władzy, paktuje z Rosją za plecami Węgrów. Teraźniejszość Węgier to kłamstwa rządu, jego niepohamowana korupcja i mafijne metody sprawowania władzy. Socjaliści uzależniają kraj od dostaw rosyjskich surowców – grzmiał Orban.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

– Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów ze strony sojuszu kwestionujących tę nominację – oznajmiła rzeczniczka rządu Bernadett Budai. Dziennik “Magyar Hirlap” twierdzi jednak, że NATO wyraziło zaniepokojenie nieoficjalnymi kanałami dyplomatycznymi.