Tezy te zostały zawarte w specjalnym orędziu wydanym z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Papież ostrzegł, że w dzisiejszych czasach media są „wykorzystywane w celach ideologicznych albo do agresywnego reklamowania produktów konsumpcji”. „Przyznając sobie prawo reprezentowania rzeczywistości, media mają tendencję do legitymizacji lub narzucania wypaczonych modeli życia osobistego, rodzinnego i społecznego” – dodał.
Podkreślił, że aby zwiększyć czytelnictwo lub oglądalność, gazety i telewizje często odwołują się do wulgarności i przemocy. Co więcej, przestają relacjonować rzeczywistość i same zaczynają kreować wydarzenia.„Media muszą unikać pełnienia funkcji rzecznika ekonomicznego materializmu i etycznego relatywizmu, prawdziwych plag naszych czasów” – zaapelował Benedykt XVI.
Ojciec Święty wezwał ludzi mediów do „radykalnej zmiany” dotychczasowego postępowania. Jego zdaniem powinni się kierować zasadami „infoetyki”. „Media muszą przyczynić się do poznania prawdy o ludzkości i obrony jej przed tymi, którzy próbują ją podważyć lub zniszczyć” – napisał.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w dniu świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej.