Parlament Europejski jest jedyną demokratycznie wybieraną instytucją Unii Europejskiej. Istnieje od 1958 roku. Najpierw w jego skład wchodzili deputowani oddelegowani z parlamentów narodowych, dopiero od 1979 r. eurodeputowani uzyskują mandat w wyborach bezpośrednich. Ich kadencja trwa pięć lat.
W tym roku wybieramy eurodeputowanych w liczbie określonej przez obecnie obowiązujący traktat nicejski – czyli 736. Dla Polski przypada 50 mandatów. Ich liczba jest zależna od populacji danego kraju, najwięcej mają Niemcy (99), najmniej Malta (5).
Eurodeputowani w PE nie dzielą się na grupy narodowe, ale według barw politycznych. Partie uznające się za konserwatywne zasiadają więc w największej Europejskiej Partii Ludowej (np. PO i PSL). Lewica tworzy Partię Europejskich Socjalistów (SLD i SdPl). To dwie największe grupy. Daleko za nimi są liberałowie (z Partią Demokratyczną), grupa Unii na rzecz Narodów, Zieloni, komuniści i eurosceptycy (niektórzy eurodeputowani z listy LPR). W nowej kadencji do utworzenia grupy politycznej potrzeba będzie przynajmniej 25 deputowanych z przynajmniej siedmiu państw członkowskich.
W czasie głosowania eurodeputowani zachowują się najczęściej zgodnie z wytycznymi swoich grup politycznych, choć w niektórych przypadkach wyłamują się i głosują blokami narodowymi.
Stanowiska w PE są rozdzielane według wielkości partii. Największa grupa chadecka wybiera sobie stanowiska przewodniczących w najciekawszych – jej zdaniem – komisjach, potem wyboru dokonują socjaliści, następnie liberałowie itd.