Władze Serbii, które oskarżają byłego dowódcę UCK o popełnienie zbrodni wojennych, w marcu 2002 wystosowały za nim list gończy. Ceku był na krótko zatrzymywany m.in. w Słowenii (2003 r.) i na Węgrzech (2004 r.). Za każdym razem jednak – w wyniku działań dyplomatycznych misji ONZ w Kosowie – zwalniano go po kilkunastu godzinach.

49-letni oficer ukończył Akademię Wojskową w Belgradzie i do 1990 r. służył w armii jugosłowiańskiej w randze kapitana. Od 1991 r. współtworzył siły zbrojne Chorwacji, wielokrotnie walcząc z siłami serbskimi na terenie Chorwacji i Bośni. Pod koniec lat 90. podał się do dymisji, a w maju 1999 r. został mianowany szefem sztabu UCK. Zdaniem serbskiej prokuratury ponosi on odpowiedzialność za śmierć blisko 700 cywilów, głównie narodowości serbskiej. Po rozwiązaniu UCK do chwili objęcia urzędu premiera Ceku stał na czele Korpusu Ochrony Kosowa.

Ceku podróżował do Bułgarii na zaproszenie byłego szefa tamtejszej dyplomacji Solomona Pasiego. Rząd w Sofii podkreśla jednak, że nie miał oficjalnego zaproszenia.