Do tej pory szacunkowe dane na temat wyznawców islamu znacznie się od siebie różniły. Teraz, po zebraniu danych z ponad 200 krajów, z dużą dokładnością oszacowano ich liczbę na 1,57 miliarda. To 23 proc. całej ludzkiej populacji.
Z najnowszego raportu prestiżowego ośrodka Pew wynika, że aż 60 proc. wyznawców islamu mieszka w Azji, nie licząc Bliskiego Wschodu, który jest kolebką islamu.
– Raport pomoże się rozprawić ze stereotypem, że najwięcej muzułmanów jest na Bliskim Wschodzie. Oczywiście ten region z powodów kulturowych i religijnych jest sercem islamu. Tu są nasze najświętsze miejsca: Mekka, Medyna i Jerozolima. Ale Bliski Wschód zamieszkują głównie Arabowie, a nie muzułmanie – przypomina w rozmowie z „Rz” dr Anouar Majid, dyrektor Center for Global Humanities na amerykańskim Uniwersytecie Nowej Anglii.
Twórcy raportu podkreślają, że islam jest drugą religią świata po chrześcijaństwie, które liczy nieco ponad 2 miliardy wyznawców. Eksperci nie są zgodni, co do tego, czy muzułmanie będą w stanie niebawem przewyższyć chrześcijan liczebnością.
– Islam jest religią rozwijającą się bardzo dynamicznie. Muzułmanie, w przeciwieństwie do chrześcijan, którzy określają siebie mianem wierzących, rzeczywiście praktykują swoją wiarę, a liczba wiernych rośnie. Według niektórych badań islam już prześcignął chrześcijaństwo – uważa Hassan Mansour z Ośrodka Islamskiego w Belfaście. Inni eksperci zauważają jednak, że w niektórych krajach przyrost naturalny maleje, a muzułmanie coraz później zakładają rodziny.