Według irlandzkich śledczych rosyjski wywiad ukradł tożsamość sześciu obywatelom, przypisując ich personalia członkom słynnej siatki wywiadowczej w USA. Dziesięcioosobowa grupa została rozbita przez amerykański kontrwywiad w ubiegłym roku. Najsłynniejsza z grupy szpiegów, rudowłosa Anna Chapman, działała jako Catherine Sherry, posługując się personaliami Irlandki pracującej w dublińskiej organizacji charytatywnej To Russia with Love. Pani Sherry i pięcioro innych obywateli irlandzkich występowało w przeszłości o rosyjskie wizy. Wtedy właśnie Rosjanie skopiowali ich paszporty. Irlandzka policja zidentyfikowała agenta, który brał udział w tym procederze, mężczyzna nie został jednak przesłuchany. Według wypowiadającego się anonimowo dla gazety „Irish Independent“ przedstawiciela policji „sytuacja była zbyt delikatna z dyplomatycznego punktu widzenia“, by dokonać zatrzymania. Obywatele irlandzcy nie pierwszy raz padli w ostatnim czasie ofiarą kradzieży tożsamości przez obcych agentów. W podobny jak Rosjanie sposób postąpiły służby specjalne Izraela w 2010 roku. Skopiowały paszporty pięciu Irlandczyków, którzy wystąpili o wizę tego kraju. Ich nazwiskami posługiwali się następnie izraelscy agenci podczas misji w Dubaju mającej na celu zabicie bojownika Hamasu Mahmuda al Mabhuha. Po zamordowaniu Palestyńczyka sprawa wyszła na jaw. W odwecie Irlandia wydaliła dyplomatę Izraela.

– Teraz ponownie pokazaliśmy, że nie będziemy tolerować fabrykowania i używania sfałszowanych irlandzkich paszportów przez agentów obcych państw – powiedziała wczoraj rzeczniczka irlandzkiej dyplomacji. Wyraziła nadzieję, że ten „przykry incydent“ nie zakłóci rozwoju stosunków rosyjsko-irlandzkich. Decyzję o wyrzuceniu Rosjanina podjęto na posiedzeniu rządu.

– Ten bezpodstawny i nieprzyjazny akt nie pozostanie bez reakcji – zapowiedział wiceszef MSZ w Moskwie Władimir Titow, nie precyzując, jakie retorsje ma na myśli. Członkowie rosyjskiej siatki, aresztowani w czerwcu ubiegłego roku w Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey i Wirginii, nie posiedzieli długo za kratkami. Szybko zostali wymienieni na agentów amerykańskich w ramach największej po zakończeniu zimnej wojny wymiany szpiegów pomiędzy USA i Rosją. Chapman stała się w Rosji gwiazdą medialną. Półtora tygodnia temu zadebiutowała w roli prowadzącej program „Tajemnice Anny Chapman“ w telewizji REN TV. Bohaterem pierwszego show był chłopczyk z Dagestanu, na którego ciele wystąpiły ponoć stygmaty w postaci cytatów z Koranu. Rosyjski urząd patentowy podał, że eksagentka zarejestrowała swoje personalia jako znak towarowy. Według „Komsomolskiej Prawdy“ jej wizerunek ma firmować nową wódkę o nazwie Szpionskaja (Szpiegowska).