Pod naciskiem UE Węgry zmieniają prawo medialne

Prawo medialne zostanie poprawione zgodnie z życzeniem Brukseli – obiecał Budapeszt

Publikacja: 16.02.2011 19:44

Jak podała wczoraj Komisja Europejska, wymagane przez Unię cztery poprawki zostaną wprowadzone do węgierskich ustaw w ciągu dwóch tygodni. Dzięki nim prawo medialne ma być zgodne z unijnymi standardami.

– Władze węgierskie potwierdziły, że zamierzają zmienić prawo medialne. Cieszymy się, że poprawki będą dotyczyły wszystkich zapisów, które wzbudziły nasze zaniepokojenie – powiedział rzecznik KE Jonathan Todd.

Rządzący na Węgrzech centroprawicowy Fidesz wprowadził pakiet ustaw medialnych pod koniec 2010 roku, wywołując falę protestów w kraju i za granicą.

Krytykowano ustanowienie zdominowanej przez ludzi Fideszu rady medialnej i wyposażenie jej w bardzo szerokie kompetencje, m.in. do nakładania wysokich kar za „brak politycznej równowagi” w artykułach i relacjach dziennikarskich. Komisja Europejska wzięła ustawy pod lupę, a niektórzy politycy zaczęli grozić Węgrom zawieszeniem w prawach członka UE.

W efekcie negocjacji z Unią rząd w Budapeszcie ustąpił. – Będziemy nadal monitorować sytuację, by zapewnić wprowadzenie do ustaw uz- godnionych poprawek oraz ich przestrzeganie w praktyce – zapowiedziała unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes.

Węgierski premier Viktor Orban początkowo próbował bronić prawa medialnego w obecnej postaci. Zapewniał w Brukseli, że jego rząd nie ma najmniejszego zamiaru ograniczać swobody mediów. Nie przekonało to jednak polityków Unii, którzy podkreślali, że zapis o „politycznej równowadze” narusza prawo Unii gwarantujące wolność mediów.

Za „nie do przyjęcia” uznano przepis, zgodnie z którym wszystkie media, nie wyłączając blogów internetowych, muszą być rejestrowane w urzędzie państwowym, zanim podejmą działalność. Według unijnych prawników, ponieważ oba te wymogi rozciągnięto na działające na Węgrzech media zagraniczne, naruszało to również zasadę, że każda firma w UE działa według prawa krajowego. Sprzeciw wzbudził też zapis stanowiący, że media „nie mogą obrażać” osób lub grup ludzi „nawet poprzez sugestie”.

Ostatecznie węgierski rząd zgodził się ograniczyć wymóg „politycznej równowagi” do mediów elektronicznych oraz znieść obowiązek rejestracji i zrezygnować z uprawnienia władz do nakładania kar finansowych na media zagraniczne. Zakaz „obrażania” osób zostanie natomiast zamieniony na zakaz „podżegania do nienawiści lub dyskryminacji”.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1185
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1184
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1183
Świat
Trump podarował Putinowi czas potrzebny na froncie
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1182