Z uwagi na koronawirusa SARS-CoV-2 rząd ograniczył prawa obywatelskie oraz swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej harmonogram luzowania obostrzeń. Plan zakładał m.in. otwarcie hoteli (od 8 maja), zniesienie obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz jeśli zachowany jest dystans 1,5 m od innych osób, otwarcie gastronomii zewnętrznej, kin i teatrów na świeżym powietrzu oraz możliwość organizowania imprez okolicznościowych, także na świeżym powietrzu (od 15 maja).

Czytaj także: Niedzielski zapowiada powrót do normalności w służbie zdrowia

Według harmonogramu, od 29 maja pod dachem dozwolona miała być działalność lokali gastronomicznych, kin i teatrów oraz obiektów sportowych, w tym siłowni, a uczniowie szkół podstawowych i średnich mieli wrócić do nauki stacjonarnej.

Na konferencji prasowej w Bydgoszczy do tematu odniósł się szef resortu zdrowia.

- Dzisiaj finalizujemy takie duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy, bo pierwsze rozporządzenie było tak naprawdę na weekend majowy plus cztery dni robocze tego tygodnia - powiedział.

- Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować - oświadczył Adam Niedzielski dodając, że dokument będzie zawierał "wszystkie szczegółowe informacje".

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Ponad połowa covidowych łóżek szpitalnych jest wolna
Koronawirus. Sytuacja epidemiczna w Polsce najlepsza od niemal 7 miesięcy

- Wszystkie deklaracje, które składaliśmy z premierem Morawieckim co do poszczególnych dat będą utrzymane - zadeklarował minister.

- Wszystkie pojawiające się informacje, że będzie coś inaczej są fake newsami (nieprawdziwymi informacjami) - stwierdził.