Przedstawiciele władz w Astanie tłumaczą, że byłby to racjonalny krok, choćby z tego powodu, że alfabet łaciński jest krótszy. – W naszym społeczeństwie dyskusja trwa. Część inteligencji chce zmiany, ale decyzja jeszcze nie zapadła – powiedział „Rz" deputowany do kazachskiego Mażlisu Kamał Burchanow. – Nasz język zbliżony jest do tureckiego, a alfabet łaciński wprowadził w Turcji jeszcze Atatürk (pierwszy prezydent Turcji po proklamowaniu w 1923 r. republiki – red.). U nas używano łacinki w latach 30. – 40. ubiegłego wieku, alfabet liczył 28 liter, a w cyrylicy jest ich 42. Część jest nam niepotrzebna – dodał.
Co na to Rosja?
Paradoksalnie, wcześniej do zapisywania języka kazachskiego używano też alfabetu arabskiego. Jak mówi Burchanow, zwolennicy łacinki podkreślają, że dzięki niej łatwiej o integrację ze społecznością międzynarodową. W grę wchodzi choćby korzystanie z Internetu, którego użytkownicy mają problemy z odczytaniem liter kazachskiego alfabetu. Przeciwnicy pomysłu dowodzą, że zmiana byłaby kłopotliwa choćby dla szkół oraz mogłaby nieść ze sobą reperkusje polityczne.
– Przejście na alfabet łaciński nie powinno pogorszyć naszych stosunków z Rosją, tak jak nie zaszkodziło tym krajom, które na taką zmianę już się zdecydowały – podkreślił jednak deputowany.
Politolodzy w Astanie prognozują, że zmiana powinna nastąpić już w przyszłym roku. – Psychologicznie społeczeństwo kazachskie jest już do tego gotowe. Niewykluczone, że przed takim wyborem za jakiś czas stanie także... Rosja – mówi astański analityk Burichan Nurmuchamedow.
Jak przejść na łacinkę
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew już pięć lat temu zaproponował językoznawcom, by wrócili do sprawy zmiany alfabetu. W tamtejszych mediach wypowiadali się eksperci z krajów, gdzie takie zmiany już nastąpiły, m.in. z Uzbekistanu i Azerbejdżanu. Uzbecki profesor Gogi Chidojatowa miał zastrzeżenia dotyczące intencji Nazarbajewa. Mówił, że inicjatywa może być „grą polityczną" prezydenta, który zawarł porozumienie z przywódcą Turcji i zabiega o względy ludów tureckich.