Powszechnie za siedzibę hrabiego Draculi uznawany jest średniowieczny zamek w Branie (ok. 30 kilometrów na południowy zachód od Braszowa). Jego opis znalazł się w książce irlandzkiego pisarza Brama Stokera „Dracula”, wydanej w 1897 roku, od której zaczęła się legenda najsłynniejszego wampira w światowej kulturze.

Przed wojną zamek jednak należał do rumuńskiej rodziny królewskiej, a w 2006 roku (po wcześniejszej reprywatyzacji), został sprzedany przez spadkobiercę ostatniego właściciela Dominika Habsburga. Obecnie znajduje się tam muzeum.

„Wszyscy beneficjenci (czyli zaszczepieni-red.) otrzymają specjalny dyplom szczepień na zamku w Branie” – poinformowała dyrekcja muzeum w Facebooku. Zastrzyki szczepionką Pfizer/BioNTech będą wykonywane na zamku tylko w weekendy, za to szczepionka będzie podawana wszystkim chętnym.

Dyrekcja od razu zastrzegła, że wejście do centrum szczepień na zamku nie oznacza możliwości darmowego jego zwiedzania.

Po zastrzyku, bez opłat, będzie można obejrzeć tylko średniowieczną izbę tortur.

Bram Stoker prawdopodobnie korzystał przy opisie swego Drakuli z legend krążących na temat XV-wiecznego hospodara wołoskiego Włada Palownika, słynącego z okrucieństwa. Wład chyba jednak nigdy nie był w Branie, choć w pobliżu odniósł jedno ze swych zwycięstw.