Ukraińską dyplomacją ma pokierować Andrij Deszczyna. To zawodowy dyplomata, który m.in. pracował przez kilka lat w ukraińskiej ambasadzie w Warszawie i był organizatorem buntu personelu MSZ przeciwko Janukowyczowi. Na czele ministerstwa gospodarki stanie Paweł Szeremeta, ekonomista związany z prestiżową Akademią Kijowsko-Mohylańską i zwolennik liberalnej polityki rynkowej. Będzie współpracował z nowym ministrem finansów Ołeksandrem Szłapakiem, byłym wiceprezesem ukraińskiego banku centralnego i wieloletnim znajomym Jaceniuka.
Uzgodnienie składu nowej ekipy było tak trudne, że jeszcze na trzy godziny przed oficjalnym terminem jej zaprezentowania na Majdanie Łesia Orobets, deputowana Batkiwszczyny, przyznała „Rz", że nie ma pojęcia, kto jakie resorty dostanie.
– Są wśród nas liberałowie, nacjonaliści, socjaldemokraci. Do tej pory te różnice nie były ważne, bo chodziło o obalenie dyktatury. Teraz wychodzą na jaw, szczególnie że trzeba tak szybko uzgodnić wspólny program nowego rządu – tłumaczy Rusłan Koszuliński powody, dla których rozmowy były tak trudne.
Jaceniuk najwyraźniej miał obawy, czy jego ekipa zda pierwszy egzamin i zostanie zaakceptowana przez Majdan. Dlatego starannie wyreżyserowano scenariusz prezentacji składu nowego rządu. Zanim do tego doszło, kilku znanych organizatorów protestów wygłosiło emocjonalne przemówienia.
– Ostatni raz byłam przed wami w tym miejscu w nocy 19 lutego, kiedy Berkut uzbrojony w karabiny był dosłownie kilkadziesiąt metrów przede mną. Myślałam wtedy, że to już koniec, ale że warto umierać za przyszłość wolnej Ukrainy, prawo do godnego życia, przyszłość naszych dzieci. Ale teraz moment jest inny: musimy razem pracować dla dobra kraju – apelowała Czornowoł. Majdan ze spokojem zaakceptował nowy rząd.
Arsenij Jaceniuk, premier
40-letni ekonomista był faktycznym liderem partii Batkiwszczyna przez ostatnie dwa i pół roku, gdy Julia Tymoszenko siedziała w więzieniu. Ma duże doświadczenie w rządzeniu, był m.in. ministrem gospodarki, szefem MSZ i przewodniczącym parlamentu. Gorący zwolennik integracji z UE, umowę celną z Rosją uważa za próbę odtworzenia ZSRR. Jest jednak przeciwnikiem prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.