Dzisiaj Zespół Ratowników Medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej przeprowadzi drugi dzień szkolenia na Ukrainie dla tamtejszych medyków i wolontariuszy. Program zajęć łączy kurs pierwszej pomocy oraz ratownictwa w trudnych warunkach współczesnego pola walki.
Pierwszy dzień szkoleń (28 kwietnia) obejmował zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego, a także segregacji poszkodowanych, ewakuacji siebie i innych z miejsc niebezpiecznych. Drugiego dnia medycy PCPM podzielą uczestników na małe zespoły, by zarówno w dzień, jak i częściowo w nocy przeprowadzić symulację w terenie. Testy te przygotują Ukraińców do działań w prawdziwych warunkach.
"Szkolenia na Ukrainie mają na celu przygotowanie uczestników do ratowania zdrowia i życia ludzkiego w specyficznych warunkach polowych, na których – co pokazały ostatnie wydarzenia z Majdanu i wschodniej części Ukrainy – mogą się znaleźć, nawet pozostając do tej pory w bezpiecznym miejscu" - czytamy w komunikacie PCPM.
Zespół Ratowników Medycznych PCPM w marcu niósł pomoc osobom poszkodowanym w czasie niepokojów na południu Ukrainy. Ratownicy PCPM są specjalistami w dziedzinie medycyny ratunkowej i jednym z ich zadań jest wspieranie ukraińskich lekarzy swoimi umiejętnościami w zakresie zaawansowanej reanimacji oraz innych zabiegów ratujących życie.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych (zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych). Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. PCPM niesie m.in. pomoc humanitarną sześciu tysiącom uchodźców syryjskich w północnym Libanie oraz realizuje inne projekty w Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz na obszarze Autonomii Palestyńskiej.