Prace nad procesem rehabilitacji krymskich Tatarów mają być prowadzone w ramach "ambitnego programu rządowego, mającego na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców Półwyspu Krymskiego", przyłączonego do Rosji w wyniku marcowego referendum, nieuznawanego przez większość państw świata.
Rosja przyjęła ustawę o rehabilitacji narodów represjonowanych już w 1991 roku, po upadku ZSRR. Na liście represjonowanych nacji nie było jednak krymskich Tatarów, ponieważ Krym stał się wtedy częścią Ukrainy.
- Ale dziś, jak wiadomo, sytuacja się zmieniła. Podpisany przeze mnie 21 kwietnia dekret o rehabilitacji krymskich Tatarów będzie podstawą systemowych działań związanych z odnową kultury, normalizacją polityczną i stworzeniem warunków dla stopniowego rozwoju narodu krymsko-tatarskiego na ojczystej ziemi - powiedział Putin.
Zapowiadany przez prezydenta Rosji przyszły rozwój ma obejmować wyjaśnienie praw własności ziemi. Według Putina, "prace nad rehabilitacją gospodarczą powinny być ściśle skoordynowane z władzami republiki", a wsparcie dla krymskich Tatarów powinno być "znaczące".
Większość Tatarów, obecnie stanowiących około 15 procent ludności Krymu, deportowano z Półwyspu w 1944 roku, w wyniku oskarżeń o współpracę z nazistowskimi Niemcami. Pozwolono im wrócić dopiero w latach 90. XX wieku.