Unia Europejska blokuje atomową umowę Węgry-Rosja

Komisja Europejska kwestionuje powierzenie Rosjanom wielkiej inwestycji bez przetargu i rosyjski monopol na dostarczanie paliwa do elektrowni w Paksu

Aktualizacja: 13.03.2015 07:42 Publikacja: 12.03.2015 21:25

elektrownia atomowa w Paksu (lic. fot. GFDL)

elektrownia atomowa w Paksu (lic. fot. GFDL)

Foto: Wikipedia

W kwietniu ub. r. Węgry i Rosja porozumiały się w sprawie rozbudowy jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu na południu kraju. Na mocy porozumienia rosyjskie firmy (głównie Rosatom) miały zbudować dwa nowe bloki tej elektrowni - każdy o mocy 1200 MW.

Rząd węgierski wybrał oferenta bez przetargu, zaś strona rosyjska zagwarantowała kredyt w wyskoości 10 mld euro (na ogólny koszt inwestycji w wysokości 12 mld euro). Decyzją parlamentu węgierskiego z początku marca wszystkie szczegóły dotyczące kwestii technicznych i finansowych zostały utajnione.

Jak donosi "Financial Times" poważne zastrzeżenia co do węgiersko-rosyjskiego porozumienia zgłosiła Komisja Europejska. Może to oznaczać konieczność modyfikacji umowy i spowodować opóźnienia, a w skrajnym przypadku zawieszenie realizacji inwestycji. Według informatorów "FT" niekorzystna dla Węgier decyzja Komisji Europejskiej został podjęta w zeszłym tygodniu, jednak szczegółów nie ujawniono.

Wszystkie inwestycje związane z energetyka atomową w państwach członkowskich UE muszą być konsultowane i aprobowane przez Euratom, unijną agencję energetyki jądrowej. W przypadku Paksu agencja ma kilka poważnych zastrzeżeń, z których najważniejsze dotyczy przewidzianego w umowie rosyjskiego monopolu na dostarczanie paliwa jądrowego (prętów uranowych). Krytyce poddano też procedurę pomijającą przetarg.

W tle decyzji KE jest obawa o to, że Rosja prowadząc w Europie ekspansję na polu energetyki próbuje wbijać klin pomiędzy państwa członkowskie i instytucje europejskie. Zlecanie rosyjskim firmom wielkiej inwestycji w czasie obowiązywania sankcji ekonomicznych wygląda także na torpedowanie wspólnej polityki unijnej przez Budapeszt.

Decyzja KE, podobnie jak wcześniejsza blokada budowy gazociągu South Stream na Bałkanach wywoła zapewne negatywna reakcję Moskwy prowadząc do kolejnego zadrażnienia w relacjach Rosji z Zachodem.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1169
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku