Czarnogóra liderem w staraniach o członkostwo w UE

11 marca europosłowie ocenili sytuację wewnętrzną czterech państw z regionu Bałkanów Zachodnich oraz ich postęp na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 20.03.2015 07:28 Publikacja: 20.03.2015 06:58

fot. justusbluemer

fot. justusbluemer

Foto: Flickr

Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia podlegają cyklicznie takiej oceniane przez Parlament Europejski. Ostatni sprawdzian zaliczyła tylko Czarnogóra. Europosłowie zwrócili jedynie uwagę rządowi w Podgoricy na kulejący system sprawiedliwości w aspekcie jego przejrzystości oraz brak wystarczających przepisów zapewniających swobodę wypowiedzi. Należy również podkreślić, że Czarnogóra jest jedynym z wymienionych państw, które systematycznie zamyka kolejne rozdziały negocjacyjne.

Od strony formalnej w najtrudniejszej sytuacji znajduje się Macedonia i Kosowo. Nawet ustalenie daty rozpoczęcia oficjalnych negocjacji rządu w Skopje z UE, blokuje Grecja, której nie podoba się nazwa Macedonii, gdyż jest ona identyczna z nazwą jednego z regionów w Grecji. Ateny dostrzegają niebezpieczeństwo roszczeń terytorialnych ze strony przyjętej już do UE Macedonii.

Dodatkowo Macedonia w ostatnich miesiącach przechodzi poważny kryzys polityczny. Premier Nikoła Gruewski oskarża opozycję o próbę destabilizacji kraju. Sytuacja jest na tyle poważna, że głos w tej sprawie już w lutym zabrali przedstawiciele Unii Europejskiej. Należy przypomnieć, że lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, w których słychać jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie. Unia wyraziła zaniepokojenie kształtem dialogu politycznego w Macedonii i wezwała siły polityczne w kraju do wycofania się z dalszego eskalowania konfliktu.

W przypadku Kosowa nadal pięć unijnych państw nie uznało jego państwowości. Cypr, Grecja, Hiszpania, Rumunia i Słowacja zostały kolejny raz wezwane do uczynienia tego. To nie jedyne problemy Prisztiny. Europosłowie byli niezadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Warto zauważyć, że na początku marca bieżącego roku dziennikarze "Koha Ditore" , największego dziennika wydawanego w Kosowie, ujawnili, że mają dowody obciążające członków Demokratycznej Partii Kosowa, ugrupowania obecnego wicepremiera Hashima Thaciego. We wrześniu ubiegłego roku mieli oni wpływać na działania Sądu Apelacyjnego w sprawie oskarżonych o tzw. Masakrę Klecką. Takie działania miał również potwierdzić portugalski sędzia pracujący dla EULEX, Manuel Soares.

Europarlament doceniając Serbię za wykonaną już pracę na rzecz akcesji, jednocześnie skrytykował rząd w Belgradzie za brak przejrzystości w systemie sprawiedliwości oraz wezwał Belgrad do skoordynowania polityki wobec Rosji z unijną. Serbia nie jest również wolna od problemów wewnętrznych. Lider Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) Vojislav Szeszelj, poinformował w ubiegłym tygodniu, że jego ugrupowanie będzie prowadzić działania na rzecz rozpisania przedterminowych wyborów. Skrytykował także Unię Europejską. Szeszelj uważa bowiem, że większość państw członkowskich UE to wrogowie Serbii. Mówiąc to jednocześnie opowiedział się za sojuszem z Rosją.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku