Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.04.2015 16:56 Publikacja: 01.04.2015 15:23
Dżihadyści depczą portret Baszara Asada. Idlib na północnym zachodzie Syrii.
Foto: AFP
Obóz, a właściwie dzielnica ze szkołami, sklepami, przychodniami i szpitalami, nazywa się Jarmuk i zajmuje ponad dwa kilometry kwadratowe. Do centrum Damaszku jest stąd ledwie 8 km, a do Pałacu Prezydenckiego leżącego w zachodniej części stolicy - nawet mniej.
Jeżeli bojownikom samozwańczego Państwa Islamskiego uda się opanować Jarmuk, dyktator Baszar Asad po raz pierwszy będzie poważnie zagrożony przez fundamentalistów sunnickich, którzy uważają go nie tylko za przeciwnika politycznego, ale przede wszystkim za niewiernego (jest alawitą).
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
W Syrii powstanie republika islamska? Zemsta sunnitów na Asadach może do tego doprowadzić.
Źródła w syryjskich siłach bezpieczeństwa twierdzi, że izraelska armia weszła w głąb terytorium Syrii i obecnie znajduje się 25 km na południowy-zachód od Damaszku.
Prorosyjski reżim w Damaszku padł, Izrael już nie musi się przejmować zdaniem Rosji, która pozwalała mu atakować wrogów na terytorium Syrii.
Izraelskie wojska lądowe wkroczyły do Syrii - podaje „New York Times” powołując się na dwa źródła w szeregach izraelskich władz. Oznacza to, że izraelscy żołnierze znaleźli się na terytorium Syrii po raz pierwszy od wojny Jom Kipur (1973 r.).
Tysiące osób uciekło w nocy i nad ranem z Hims, miasta o strategicznym znaczeniu, które może być następnym celem rebeliantów prowadzących ofensywę w zachodniej Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas