W ubiegłą niedzielę władze Białorusi poderwały myśliwiec i zmusiły samolot Ryanair do zmiany kursu i lądowania w Mińsku, rzekomo w związku z doniesieniami o bombie na pokładzie.

Po wylądowaniu samolotu w Mińsku okazało się, że alarm bombowy był fałszywy. Władze Białorusi zatrzymały jednak jednego z pasażerów samolotu - opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz towarzyszącą mu 23-letnią obywatelkę Rosji. Pratasiewicz był współtwórcą kanału Nexta, w ostatnich latach przebywał poza Białorusią - w Polsce i na Litwie.

W odpowiedzi na działania określane jako "rządowy terroryzm" lub "piractwo państwowe" podjęte przez Białoruś wobec cywilnego samolotu, UE podjęła decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych na terenie UE.

Aleksander Łukaszenko komentując całą sytuację stwierdził, że "Litwa i Polska w oszalały sposób domagały się sankcji". 

- Polska w ogóle zachowuje się samowolnie. Powstrzymywaliśmy narkotyki i migrantów, teraz sami będziecie ich łapali – mówił białoruski dyktator.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Białoruś stanowi zagrożenie dla Polski.

"Tak" odpowiedziało na to pytanie 46,8 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 29,3 proc. ankietowanych.

23,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

- Większe zagrożenie ze strony Białorusi dostrzegają osoby w wieku pow. 50 lat (52% odpowiedzi twierdzących), mieszkańcy miast 200-499 tys. (53%), osoby z dochodem w przedziale 1001-2000 zł (53%). Mniejsze ryzyko takiego zagrożenia widzą mężczyźni (36% odpowiedzi przeczących vs. kobiety 23%), osoby w wieku do 24 lat (39% odpowiedzi przeczących) i w wieku 25-34 lata (40%) oraz badani z dochodem 3001-5000 zł (40%) - komentuje wyniki sondażu Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25.05-26.05.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.