Komentarze ministrów pojawiły się po oświadczeniu KE, że dalsze przedłużenie kontroli granicznych na terenie strefy Schengen będzie niemożliwe. Kontrole na austriackiej granicy, które wprowadzono w 2015 roku, w czasie szczytowego okresu kryzysu imigracyjnego, muszą się zakończyć w listopadzie.

- Jeśli KE mówi, że dalsze kontrolowanie granic jest niemożliwe z powodu obowiązujących przepisów, to znaczy, że powinniśmy wspólnie wprowadzić nowe prawo, które pozwoli wprowadzać kontrole granic (na terenie strefy Schengen - red.) w sytuacji, gdy będzie to konieczne - powiedział austriacki minister obrony Peter Doskozil.

- Jeśli kontrole granic są potrzebne, ponieważ liczba nielegalnych imigrantów wzrasta, nie powinniśmy ukrywać się za biurokratycznymi regulacjami - wtórował mu szef MSZ Austrii Sebastian Kurz.

W 2015 roku Austria, Dania, Niemcy i Szwecja wprowadziły kontrole na swoich granicach, które były następnie wielokrotnie przedłużane. Bruksela nie zgadza się jednak na kolejne przedłużenia kontrolowania granic.

Szwecja zapowiedziała już zakończenie kontrolowania granicy z Danią.

Minister Doskozil poinformował, że od początku roku do Austrii wjechało 9700 imigrantów - 6600 z nich poprosiło o azyl.