1 listopada 1982 r. Helmut Kohl objął stanowiska kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Szefem rządu pozostał przez 16 lat – nikt poza nim nie rządził w RFN dłużej. Szczytowym punktem jego kariery politycznej był upadek Muru Berlińskiego i zjednoczenie Niemiec. Po tarciach w łonie partii CDU w 1989 r. Kohl ustąpił po 25 latach ze stanowiska przewodniczącego partii.
Foto: dapd
Początek kariery w epoce Adenauera Helmut Kohl wstąpił do partii CDU już w 1946 r. i był współzałożycielem Młodej Unii w swym rodzinnym mieście Ludwigsburgu. W roku 1950 rozpoczął studia: najpierw prawo, potem historię i nauki polityczne. Szybko wspinał się po szczeblach kariery; w roku 1966 wszedł w skład zarządu federalnego partii CDU.
Foto: Picture alliance/dpa
Młody szef rządu krajowego W 1966 Kohl został wybrany na krajowego przewodniczącego CDU w Nadrenii-Palatynacie. Wyznaczono go również na następcę Petera Altmeiera na stanowisku premiera tego landu. Wprawdzie po następnych wyborach do landtagu premierem został ponownie Altmeier, jednak 19 maja 1969 r. zastąpił go Kohl.
Foto: AP
Pozorna idylla. Przede wszystkim na zdjęciach z wakacji Helmut Kohl starał się prezentować jako głowa idealnej rodziny. Ale w rzeczywistości jego żona Hannelore i obydwaj synowie Walter i Peter cierpieli z powodu ciągłej nieobecności męża i ojca i przez to, że rodziną wciąż interesowała się prasa. Walter Kohl skorygował potem publicznie ten wizerunek.
Foto: Imago/Sven Simon
Szef partii przez ćwierć wieku W czerwcu 1973 r. Helmut Kohl został wybrany federalnym przewodniczącym CDU i piastował to stanowisko przez 25 lat. Na nadzwyczajnym zjeździe partii w Bonn prezentuje się jako triumfator, obok nowo wybranego sekretarza generalnego Kurta Biedenkopfa.
Foto: Picture Alliance/dpa
Zmiana rządu. W roku 1982 dochodzi do napięć w rządzącej koalicji SPD-FDP pod przewodnictwem kanclerza Helmuta Schmidta, co kończy się jej zerwaniem. FDP skłania się ku CDU i obydwie partie przez wotum nieufności usuwają ze stanowiska Helmuta Schmidta. Nowym szefem rządu zostaje Helmut Kohl, któremu bez urazy gratuluje socjaldemokrata.
Foto: picture alliance/dpa
Gest pojednania. Zdjęcie dwóch mężów stanu François Mitterranda i Helmuta Kohla, trzymających się za ręce obiegło świat. Zostało zrobione podczas niemiecko-francuskiej uroczystości na cmentarzu w Verdun w 1984 r. Tu toczyły się w 1916 r. krwawe walki wojsk francuskich i niemieckich z ogromnymi stratami po obu stronach. Gest pojednania był spontaniczny i stał się symbolem pojednania Francji i Niemiec.
Foto: MArcel Mochet/AFP/Getty Images
Historyczna chwila: kanclerz Kohl przekazuje znak pokoju premierowi Mazowieckiemu (Krzyżowa 1989)
Foto: picture alliance/dpa
Na szczycie kariery. Po upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. Kohl przeforsował międzynarodowe negocje ws. przywrócenia jedności podzielonych Niemiec. 3 października 1990 r. NRD zostaje przyłączona do Republiki Federalnej. W kulminacyjnym momencie swojej kariery politycznej kanclerz Kohl u boku żony, w otoczeniu czołowych niemieckich polityków pozdrawia wiwatujące tłumy stojąc na schodach gmachu Reichstagu.
Foto: picture alliance/dpa
Obietnica "kwitnących krajobrazów". W "nowych" niemieckich landach na początku lat 90. XX w. Helmut Kohl był euforycznie witany jako "kanclerz zjednoczenia". Legendarna, ale potem często krytykowana była jego obietnica, że wschód Niemiec przemieni się w "kwitnące krajobrazy".
Foto: picture alliance/dpa
Mentor pierwszej Pani Kanclerz. Bez swego mentora Helmuta Kohla zawrotnej kariery politycznej nie zrobiłaby najpotężniejsza dziś kobieta świata Angela Merkel. W pierwszym rządzie zjednoczonych Niemiec Kohl powierzył jej tekę ministra rodziny, potem minister ochrony środowiska.
Foto: picture alliance/dpa
Porażka po 16 latach. We wrześniu 1998 r. CDU przegrywa wybory powszechne. Otwiera to drogę do pierwszego czerwono-zielonego rządu w historii RFN z Gerhardem Schroederem na czele. W październiku 1998 r. Helmut Kohl żegnany jest jako szef rządu przez Bundeswehrę Wielkim Capstrzykiem.
Foto: picture alliance/dpa
Skandal wokół finansowania partii. W roku 2000 na karierze Helmuta Kohla zaciążyła afera wokół nielegalnego finnansowania jego partii. Karząc CDU za nieścisłości w raportach o źródłach finansowania partii przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse wymierza wysoką karę: 40 mln marek. Kohl milczy jak grób i nie chce podać nazwisk sponsorów partii, bo "dał słowo honoru". Rezygnuje z tytułu honorowego przewodniczącego partii.
Foto: picture alliance/dpa
Bolesna strata. 5 lipca 2001 w wieku 68 lat żona Helmuta Kohla Hannelore odebrała sobie życie. Od lat cierpiała na fotoalergię. Małżeństwem byli przez 41 lat.
Foto: AP
Nowy związek. Cztery lata po odejściu żony Helmut Kohl zawiera małżeństwo z młodszą od siebie o 34 lata Maiką Richter. Ślub odbywa się w roku 2008 podczas pobytu Kohla w klinice rehabilitacyjnej.
Foto: AP
Prywatna audiencja. Papież Benedykt XVI podczas swojej podróży do Niemiec we wrześniu 2012 r. chciał koniecznie spotkać się z jedną osobistością: "kanclerzem zjednoczenia". Ich rozmowa trwa 25 minut, w obecności Maike Kohl-Richter.
Foto: dapd
W miniformacie. 12 cm kwadratowych wystarcza, by uczcić wielkiego męża stanu. Za zasługi dla Niemiec i Europy Republika Federalna uczciła swojego wybitnego polityka jesienią 2012 r. emisją specjalnego znaczka pocztowego. Taki honor spotyka tylko niewielu żyjących.
Foto: picture alliance/dpa
Biografia pełna sensacji. W książce "Scheda. Protokoły rozmów z Kohlem" jej autorzy Heribert Schwan i Tilman Jens opublikowali wiele szczegółów, których upublicznienia Helmut Kohl wolałby uniknąć. Były to niezbyt pochlebne opinie o politykach, także o Angeli Merkel. Sąd orzeka o wstrzymaniu dystrybucji książki, ale rzekome opinie chadeckiego kanclerza już zdążyła poznać opinia publiczna.
Foto: picture alliance/dpa