Pozew zbiorowy za smog - każdy może przystąpić

W połowie roku do sądu powinien trafić pozew zbiorowy w sprawie smogu. Do końca marca można do niego przystąpić .

Publikacja: 25.01.2019 10:44

Pozew zbiorowy za smog - każdy może przystąpić

Foto: Adobe Stock

W czwartek aktorka Grażyna Wolszczak w wygrała 5 tys. zł od Skarbu Państwa, ponieważ SP nie potrafi zadbać o dobrą jakość powietrza w Polsce.

Okazuje się, że to nie jedyny pozew, będą kolejne. Mecenas Radosław Górski, który reprezentował aktorkę, jest inicjatorem pierwszego pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce.

- Do pozwu może przystąpić każdy, kto mieszka na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone i czuje się z tego tytułu pokrzywdzony. - mówi mec. Górski.

Formularz zgłoszeniowy oraz informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.pozywamsmog.eu. Każdy, kto przystąpi do pozwu zapłaci 200 zł netto . Następnie powinien pokryć koszty związane z procesem. W sumie więc opłata wniesie go 310 zł.

Do tej pory przystąpiło do pozwu ok. 1000 osób. I ciągle napływają nowe zgłoszenia.

- Po wygranym grupowym procesie sądowym Skarb Państwa nie będzie mógł już twierdzić, że wobec mieszkańców Polski nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza w Polsce a właśnie takie jest niestety jego stanowisko w toczących się procesach indywidualnych, prowadzonych obecnie przez kancelarię. Pozew grupowy powinien skłonić władze do podjęcia szybkich i skutecznych działań. Rząd uświadomi sobie, że dalsze zaniedbania spowodują powstanie potencjalnie masowych roszczeń odszkodowawczych. – tłumaczy mec. Górski.

Badania naukowe i medyczne potwierdzają, że to, czym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na choroby, które dotykają nas teraz, i które dotkną nas w przyszłości.Zanieczyszczone powietrze jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi, ponieważ wywołuje choroby, przyczynia się również do ogólnego pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

Z badań wynika, że powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone. Na szkodliwy wpływ smogu narażeni są wszyscy – nawet osoby młode i zdrowe. Pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza szkodzą układowi krążenia, co zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń i choroby wieńcowej serca oraz przyczynia się do wzrostu liczby udarów i zawałów.

Smog wpływa negatywnie na zdrowie człowieka na każdym etapie życia – nawet w okresie płodowym. Badania wykazują, że w okresie alarmu smogowego umiera o 6 proc. więcej osób.

Co zyska na tym obywatel? Jeżeli uda się  wygrać proces, już w postępowaniu indywidualnym przed sądem będzie mógł domagać się odszkodowania, np. za zakup maseczek antysmogowych czy koszty leczenia.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność