Odpowiada Krzysztof Zarębski, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Problem ten reguluje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2004 r., nr 92, poz. 880 ze zm.). Zaskoczeniem dla wielu właścicieli działek jest obowiązek uzyskiwania zezwoleń (a w przypadku inwestorów komercyjnych także ponoszenia znacznych opłat) przy wycince drzew, kiedy zakupiona przez nich kilka lat temu działka zarosła. Usunięcie drzew starszych niż pięcioletnie jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz ten nie jest właścicielem – do wniosku wymagane jest dołączenie zgody tego ostatniego.
Dlatego warto nie rzadziej niż raz na pięć lat dokonać wycinki drzew samosiejek, które z punktu widzenia planowanych w przyszłości na nieruchomości inwestycji nie będą potrzebne lub rosną w miejscu, gdzie jest planowana zabudowa lub ciągi komunikacyjne. Wycinka drzew młodszych niż pięcioletnie nie wymaga bowiem zezwolenia. Wycięcie drzew bez wymaganego zezwolenia oznacza, że narażamy się na administracyjną karę pieniężną w wysokości trzykrotności hipotetycznej opłaty za wycinkę. Warto też pamiętać, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew od osób fizycznych, które uzyskały zezwolenie na wycinkę na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przy wycince drzew nierzadko trzeba też zachować szczególną ostrożność i przedsięwziąć niestandardowe czynności zapobiegawcze, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich. Część formalna przedsięwzięcia, czyli uzyskanie zezwolenia na wycinkę, nie stanowi bowiem końca problemów.
Przystępując do wycinki, należy się liczyć z protestami mieszkańców okolicznych posesji, a nawet organizacji ekologicznych. Nie należy podejmować jakichkolwiek czynności w terenie, dopóki nie upłynie termin, w którym zezwolenie się uprawomocni. Trzeba więc odczekać minimum 14 dni od momentu doręczenia zezwolenia na wycinkę. Gdy wycinka budzi kontrowersje, to zapobiegawczo warto poinformować straż miejską i policję o terminie i miejscu przeprowadzenia prac wycinkowych, dołączając prawomocne zezwolenie.