Samorząd zadecyduje o likwidacji parku

Marszałkowie województw przejmą nadzór nad parkami krajobrazowymi. Może to oznaczać komercyjne inwestycje w dziewiczych miejscach

Aktualizacja: 17.12.2008 07:22 Publikacja: 17.12.2008 00:09

Samorząd zadecyduje o likwidacji parku

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Domy wczasowe zamiast lasów na Półwyspie Helskim, apartamentowce rozrzucone w lasach otwockich czy hałaśliwe mariny nad Śniardwami. To na razie niemożliwe, bo tereny te znajdują się w parkach krajobrazowych. Jeżeli jednak Sejm przegłosuje tzw. ustawę kompetencyjną, może się to okazać rzeczywistością.

Nowelizacja ta zmienia bowiem także ustawę o ochronie przyrody.

[srodtytul]Lepiej sprzątną[/srodtytul]

Zgodnie z projektem nadzór nad parkami krajobrazowymi sprawować ma marszałek województwa, a nie, jak dzisiaj, wojewoda. Również samorząd wojewódzki decydować będzie o likwidacji parku krajobrazowego, zasięgając jedynie opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W jego gestii będą też obszary krajobrazu chronionego, natomiast pomnikami przyrody zajmą się gminy.

Powołanym w listopadzie regionalnym dyrekcjom przypadły w udziale tylko obszary Natura 2000 i parki narodowe. Z urzędów wojewódzkich w ogóle mają zniknąć wydziały zajmujące się ochroną przyrody. MSWiA w uzasadnieniu do ustawy nie tłumaczy, dlaczego zdecydowało o rozdzieleniu kompetencji w zakresie ochrony przyrody między regionalną dyrekcję ochrony środowiska a marszałków. W toku prac komisji sejmowych zmianę wyjaśniano m.in. tym, że ze sprzątaniem parków i działalnością edukacyjną lepiej poradzą sobie samorządy.

[srodtytul]Natura zginie bez sieci[/srodtytul]

Tymczasem, jak przekonują organizacje ekologiczne, a także Państwowa Rada Ochrony Przyrody, podział kompetencji między regionalną dyrekcję a samorządy doprowadzi do demontażu funkcjonującego od dziesięcioleci systemu ochrony środowiska w Polsce.

– Choćby dla dobrego funkcjonowania sieci Natura 2000 niezbędne są powiązania przyrodnicze – wyjaśnia Bogusław Szymański z Polskiego Klubu Ekologicznego. – Te m.in. zapewniają parki krajobrazowe.

Ze stanowiska ekologów “w obronie polskiego systemu obszarów chronionych” wynika, że jest to kolejny krok w kierunku zdjęcia statusu ochronnego bardzo atrakcyjnych inwestycyjnie terenów. Znaczna ich część znajduje się w pobliżu dużych aglomeracji, takich jak Warszawa czy Gdańsk, lub w miejscach, w których Polacy najchętniej wypoczywają (Mierzeja Wiślana, wybrzeże Bałtyku, Pojezierze Pomorskie, Suwalskie i Warmińsko-Mazurskie). W Polsce są 123 parki krajobrazowe.

– To kolejna po przepisach o odrolnieniu gruntów ustawa mająca zapewnić warunki dobrego funkcjonowania podupadającym z powodu kryzysu deweloperom – irytuje się Bogusław Szymański.

[srodtytul]Exodus personelu[/srodtytul]

Ekologów niepokoją także działania zmierzające do uszczuplenia personelu parków krajobrazowych.

Po powstaniu regionalnych dyrekcji ochrony środowiska merytoryczny personel parków (niekiedy wraz z ich dyrektorami) został przejęty przez regionalne dyrekcje. Samorządy przejmą więc tylko personel zajmujący się edukacją ekologiczną i ewentualnie pracowników administracyjnych. Nie będzie więc kto miał prowadzić tam działań na rzecz ochrony przyrody. Także część majątku parków trafiła lub ma trafić do regionalnych dyrekcji.

Drugie czytanie ustawy kompetencyjnej ma się odbyć w najbliższy czwartek.

[ramka] [b]Opinia: Bożenna Wójcik, Instytut na rzecz Ekorozwoju[/b]

Polska ma zobowiązania wynikające z wielu międzynarodowych konwencji, przede wszystkim tej o bioróżnorodności. Nie chodzi wyłącznie o obszary Natura 2000. Dlatego nadzór nad gatunkami i siedliskami, a także parkami krajobrazowymi, powinien być taki sam w całym kraju i podlegać, podobnie jak parki narodowe czy obszary Natura 2000, regionalnym dyrekcjom ochrony środowiska. Tymczasem działania poszczególnych samorządów w tym zakresie mogą się od siebie znacząco różnić. Oddanie parków krajobrazowych marszałkom województw to niedobry pomysł także dlatego, że w sytuacjach, gdy trzeba będzie wybierać między ochroną a inwestycjami, doraźne korzyści mogą przeważyć nad potrzebą zachowania cennych przyrodniczo terenów.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=z.jozwiak@rp.pl]z.jozwiak@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku