Pływacy z Polski lubią brąz. Najlepsze mistrzostwa świata od dziesięciu lat

Katarzyna Wasick, Ksawery Masiuk i Jakub Majerski zdobyli brązowe medale mistrzostw świata w pływaniu, które odbyły się w Dausze. To dla naszej reprezentacji najlepszy wynik od 2015 roku.

Publikacja: 19.02.2024 10:50

Katarzyna Wasick zdobyła brązowy medal mistrzostw świata na 50 m stylem dowolnym

Medalową serię rozpoczął Majerski, który był trzeci w rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym (51.32). Stanął na dekoracji w towarzystwie pierwszego na mecie Portugalczyka Diogo Matosa Ribeiro (51.17) oraz drugiego Austriaka Simona Buchera (51.28).

- Wyścig był bardzo wyrównany. Na finiszu mogło wydarzyć się wszystko, bo różnice były niewielkie, w zasadzie na ostatni ruch ręką. Cieszę się, że to ja miałem to szczęście i dotknąłem ściany jako trzeci. Medal mistrzostw świata na długim basenie to duże osiągnięcie — nie kryje Majerski.

Jakub Majerski zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Dausze w wyścigu na 100 m stylem motylkowym

Rafał Oleksiewicz

Ksawery Masiuk i Katarzyna Wasick pobili rekordy Polski

Jego sukces wielu uznało za nieoczekiwany, Masiuk oraz Wasick byli zaś wśród kandydatów do medali. - Mam nadzieję, że Majerski, który zdobył pierwszy krążek dla Polski w Dausze, otworzył worek i będziemy tylko do niego wrzucać kolejne — zapowiadała ta druga i miała rację.

Masiuk w rywalizacji na dystansie 50 m stylem grzbietowym był trzeci, poprawiając rekord Polski (24.44). - Zawody nabrały nowego smaku. Początek był gorzki, teraz jest słodycz. Czuję się dobrze, że podniosłem się po wcześniejszych wyścigach i zdobyłem medal — mówi Masiuk.

Ksawery Masiuk był trzecim pływakiem mistrzostw świata na 50 m stylem grzbietowym

Rekordowy był także wynik Wasick. Ona wywalczyła brąz z czasem (23.95), łamiąc epokową w dziejach naszego pływania granicę 24 sekund. Obejrzeliśmy finał z udziałem dwóch Polek, bo siódma na 50 m stylem dowolnym była Kornelia Fiedkiewicz. Ona pobiła rekord Polski młodzieżowców (24.69).

- Spełniłam swój cel. Pobiłam rekord, wywalczyłam brąz, ale przede wszystkim złamałam barierę 24 sekund. To było moje marzenie i je spełniłam. Przed igrzyskami jednak nikt nie odpuszcza, a mój start to dobry prognostyk — zapewnia Wasick.

Ostatniego dnia mistrzostw świata, zanim Polacy świętowali medale, sukces odniosły sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Zarówno męska (Masiuk, Jan Kałusowski, Majerski, Kamil Sieradzki), jak i żeńska (Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Paulina Peda, Fiedkiewicz) awansowały do finału.

Trenerzy nie zmienili składów, co oznaczało, że — mimo indywidualnych startów — dodatkowy wyścig czekał Masiuka i Fiedkiewicz. Panowie ostatecznie dopłynęli do mety na piątym miejscu, ale zostali zdyskwalifikowani. Panie zajęły siódmą lokatę.

- Zdobyliśmy trzy medale, choć mogliśmy wywalczyć ich pięć, ale nie ma co wybrzydzać, bo mieliśmy też dwanaście finałów i kolejne minima olimpijskie. To dobry prognostyk przed przygotowaniami do igrzysk w Paryżu — podsumowuje trener reprezentacji Polski Paweł Wołkow.