W oświadczeniu wydanym w Międzynarodowym Dniu Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, który jest obchodzony 6 lutego, Guterres nazwał obrzezanie kobiet "poważnym naruszeniem praw człowieka" wobec kobiet i dziewcząt, które poddaje się temu zabiegowi.
X
Guterres wylicza, że na świecie żyje ponad 200 milionów kobiet, które padły ofiarą obrzezania. Praktykę tę stosuje się w ok. 30 krajach na trzech kontynentach.
Z szacunków Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych wynika, że co roku obrzezanych jest 3,9 mln dziewcząt, a do 2030 roku liczba ta ma się zwiększyć do 4,6 miliona ze względu na przyrost naturalny w krajach, w których praktykuje się obrzezanie dziewcząt.
Obrzezanie kobiet to zabieg polegający na okaleczeniu żeńskich narządów płciowych - polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, a czasem również warg sromowych mniejszych. W wielu krajach, w których zabieg taki jest tradycją jest on praktykowany mimo zakazu - często w warunkach, które zagrażają zdrowiu i życiu dziewczyny.