W oświadczeniu wydanym w Międzynarodowym Dniu Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, który jest obchodzony 6 lutego, Guterres nazwał obrzezanie kobiet "poważnym naruszeniem praw człowieka" wobec kobiet i dziewcząt, które poddaje się temu zabiegowi.

X

Guterres wylicza, że na świecie żyje ponad 200 milionów kobiet, które padły ofiarą obrzezania. Praktykę tę stosuje się w ok. 30 krajach na trzech kontynentach.

Z szacunków Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych wynika, że co roku obrzezanych jest 3,9 mln dziewcząt, a do 2030 roku liczba ta ma się zwiększyć do 4,6 miliona ze względu na przyrost naturalny w krajach, w których praktykuje się obrzezanie dziewcząt.

Obrzezanie kobiet to zabieg polegający na okaleczeniu żeńskich narządów płciowych - polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, a czasem również warg sromowych mniejszych. W wielu krajach, w których zabieg taki jest tradycją jest on praktykowany mimo zakazu - często w warunkach, które zagrażają zdrowiu i życiu dziewczyny.

Obrzezanie kobiet często traktowane jest jako sposób na kontrolowanie ich seksualności - ma ono pomagać w zachowaniu przez dziewczynę dziewictwa aż do dniu ślubu oraz wytrwanie przez nią w wierności małżeńskiej.

Obrzezaniu podlegają czasem już 7-letnie dziewczęta. Zabieg ten jest najczęściej praktykowany w krajach Afryki.