W 2027 r. będziemy wpłacać do budżetu UE więcej, niż zeń dostawać – ustaliła „Rzeczpospolita".

Propozycja nowego unijnego budżetu jest dla Polski zła, a będzie jeszcze gorsza. I tylko częściowo możemy za to winić okoliczności zewnętrzne.

Prawie połowa ankietowanych uważa, że Polska powinna zostać w Unii Europejskiej, nawet jako płatnik netto. Przeciwnego zdania jest 22 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma 30 proc.


 

- Częściej ten pomysł popierają mężczyźni (51 proc.) osoby powyżej 50 lat (61 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (54 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto powyżej 5000 zł (56 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według politologa prof. Antoniego Dudka ten wynik potwierdza, że nastroje proeuropejskie w Polsce są wciąż silne, a pojawiające się niekiedy oskarżenia, że Polacy akceptują obecność swojego kraju w UE wyłącznie z uwagi na zyski finansowe, nie są prawdziwe.

- Nie dziwi mnie, że poparcie rośnie wraz z wykształceniem i zamożnością, bo tacy ludzie więcej podróżują i bardziej doceniają swobodę przemieszczania się na obszarze strefy Schengen. Wreszcie wiek: starsi respondenci wciąż pamiętają z własnego doświadczenia jak wyglądała Europa podzielona żelazną kurtyną – kwituje prof. Dudek.

Jarosław Kaczyński planuje wyprowadzić Polskę z Unii – coraz częściej słychać na unijnych salonach. Dyskusja o polexicie może wykreować problem, którego nie ma. Najgorsze, jeśli stanie się samospełniającą się przepowiednią. Ze szkodą nie tylko dla PiS, ale i dla Polski.