Dotychczas pokazy sztucznych ogni oraz wystrzeliwanie fajerwerków i petard było nieodłącznym elementem świętowania Sylwestra i Nowego Roku w Niemczech. 

Z roku na rok coraz większa część społeczeństwa sprzeciwia się tej tradycji. W sondażu Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) 57 proc. ankietowanych stwierdziło, że w Sylwestra fajerwerki powinny być zakazane. Innego zdania było 36 proc. osób.

Jednocześnie wiele osób deklaruje, że lubi oglądać takie pokazy. 84 proc. respondentów stwierdziło, że wystrzeliwane fajerwerki to są wspaniałe do oglądania. Niemal połowa (49 proc.) uważa, że jest to aktywność społeczna.

W tym roku co najmniej 30 miast i gmin w Niemczech, w tym Berlin, Hamburg, Monachium i Kolonia, wydało częściowy lub nawet całkowity zakaz używania petard w nadchodzących dniach.

W Niemczech niemal 60 proc. osób kojarzy świętowanie końca roku z fajerwerkami. 75 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę, że ich używanie jest szkodliwe dla środowiska. 

70 proc. stwierdziło, że sprzedawane fajerwerki są zbyt drowie, a 43 proc. uważa, że towarzyszący podczas wystrzeliwania hasła im przeszkadza.

Według 79 proc. Niemców ich używanie jest niebezpieczne. Jeszcze wyższy jest odsetek kobiet, które tak uważają 0 84 proc.

Producenci fajerwerków uważają, że w tym roku zarobią około 133 mln euro, mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku.