Obok skromnych uroczystości państwowych będą liczne imprezy przygotowane z tej okazji przez samorządy. W niektórych miastach świętowanie zaczęto już w sobotę.
We wtorek 4 czerwca o godz. 11.30 odbędzie się uroczyste 80. posiedzenie Senatu, w którym weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie głowy państwa. W samo południe w wielu miastach w Polsce odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu narodowego. W Krakowie „Mazurek Dąbrowskiego" będzie śpiewany na wieży mariackiej tuż po hejnale, w Gdańsku przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności, a w Warszawie w ogrodzie Saskim.
Zdjęcie 30 lat później
Ogólnopolskie obchody pod hasłem „Święto wolności i solidarności" będą odbywały się w Gdańsku – kolebce Solidarności. W mieście spotkają się m.in. samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami.
– Przyjazd do Gdańska zadeklarowało już wielu bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat, dawni opozycjoniści, samorządowcy, ludzie nauki i kultury, obywatele zainteresowani rozwojem demokracji oraz przyjaciele i darczyńcy ECS, dzięki których hojności wspólne świętowanie jest możliwe – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Chcemy być razem ponad podziałami, cieszyć się wolnością, debatować, podsumować dorobek minionych lat i wytyczyć ścieżki rozwoju na kolejne dekady – dodaje.
We wtorek o godz. 17.30 będzie można wziąć udział w wielkim rodzinnym zdjęciu Polaków na Długim Targu, a wieczorem w koncercie. Będzie to widowisko muzyczno-multimedialne, podczas którego zostaną wykorzystane materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności. – Koncert został podzielony na trzy części: „było", „jest" i „będzie"– mówi Bolesław Pawica, reżyser wydarzenia. Wystąpią m.in. Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr. Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek i Krzysztof Zalewski.