Reklama

Japonia wypłaci odszkodowanie transpłciowemu urzędnikowi

Sąd w Tokio nakazał japońskiemu rządowi wypłacić odszkodowanie transpłciowemu urzędnikowi, któremu odmówiono w pracy korzystania z damskiej toalety.
Japonia wypłaci odszkodowanie transpłciowemu urzędnikowi

Foto: Domena Publiczna/CC0

Rzecznik sąd rejonowego w Tokio przekazał, że urzędnik otrzyma 1,3 mln jenów odszkodowania (ok. 12 tys. dolarów).

Dodatkowo sąd nakazał rządowi wydanie zgody na swobodne korzystanie z toalety dla kobiet, usuwając wymóg powiadamiania pracowników płci żeńskiej, że jest transseksualistą.

Urzędnik dołączył do Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu jako mężczyzna. W międzyczasie zmienił płeć i w 2015 roku złożył pozew, domagając się 16,5 mln jenów odszkodowania.

Jest to pierwszy przypadek w Japonii dotyczący odszkodowania w środowisku pracy dla osób transpłciowych.

Rząd tłumaczył, że nie mógł przejść obojętnie obok obaw, że obecność urzędnika źle wpłynie na pozostałe pracowniczki ministerstwa.

Reklama
Reklama

Sędzia Takeshi Ebara powiedziała również, że komentarz szefa urzędnika sugerujący, że powinna powrócić do płci męskiej "przekracza granicę dozwoloną przez prawo".

Społeczeństwo
Blackout w całym Iraku. „Krajowa sieć energetyczna wyłączona”
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2026
Materiał Promocyjny
Nowoczesne finanse, decyzje finansowe w świecie algorytmów – jak zachować kontrolę
Społeczeństwo
W tych miejscach najczęściej obserwowano UFO. Amerykanie ujawnili nowe informacje
Społeczeństwo
Zapas na 10 dni: Niemcy publikują listę żywności na czas kryzysu. Sprawdź, co musi się w nim znaleźć
Społeczeństwo
Wielbiciele odrzutowców i jachtów. Jak Rosja omija zachodnie sankcje?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama