Martwe ptaki znaleziono na autostradzie C-31b między Tarragoną i Salou, na północnym wschodzie kraju. O niezwykłym odkryciu informowali kierowcy, masowo zgłaszający je służbom ratunkowym.

Dochodzenie w sprawie prowadzi jednostka katalońskiej policji, zajmująca się przestępczością na obszarach wiejskich. Truchła zostały wysłane do analizy w celu zbadania przyczyny śmierci, w nadziei na rozwiązanie tajemnicy.

Lokalne organizacje ekologiczne spekulują, że powód zgonów ptaków może mieć coś wspólnego z toksynami w powietrzu - w pobliżu miejsca, w którym doszło do masakry, znajduje się kilka dużych zakładów petrochemicznych. W styczniu na terenie jednego z nich doszło do potężnego pożaru.

Dowiedz się więcej: Wielki pożar petrochemii w Hiszpanii. Są ofiary

Organizacja GEPEC poinformowała, że świadkowie z okolicy zgłaszali „silne zapachy”, ale służby ratunkowe zaprzeczają takim doniesieniom.

Podobny przypadek zgłaszano w grudniu zeszłego roku na wyspie Anglesey w północno-zachodniej części Walii, gdzie na drodze znaleziono ok. 300 nieżywych ptaków. Na ich ciałach widać było krew. Policja mówiła wówczas o „bardzo dziwnej” sytuacji, jednak później oficjalnie podano, że przyczyną śmierci stada szpaków było zderzenie z drogą, gdy uciekały przed drapieżnikiem. Ptaki te często skupiają się w ogromnych gromadach, szczególnie przed zmierzchem, gdy szukają schronienia. Przy ataku drapieżnika, np. sokoła wędrownego, część osobników może tracić orientację i zderzać się z przeszkodami.