Dziś, kiedy w wyniku licznych konfliktów zbrojnych i kryzysu ekonomicznego mieszanie się społeczeństw jest na porządku dziennym, święto to stanowi okazję do poznania kultury, obyczajów, ale i problemów obcokrajowców.
20 czerwca w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i imprezy kulturalne oraz szkolenia i programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.
W Polsce funkcjonuje wiele instytucji, które zajmują się problemami uchodźców. Ich celem jest "oswojenie" Polaków z coraz liczniejszą grupą napływających głównie ze wschodu imigrantów i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.
Ich działalność można przedstawić na przykładzie Stowarzyszenia Vox Humana, które już od 6 lat realizuje projekty dotyczące uchodźców. Zajmuje się m.in. sytuacją muzułmanów, których odmienność kulturowa jeszcze wciąż budzi w Polakach znaczną niechęć. Szczególnie dotyczy to imigrantów z Czeczenii, którzy trafiają do Polski albo na stałe, albo traktując nasz kraj jako przejściowy etap w życiu. Zdaniem członków Stowarzyszenia odrzucenie takich osób wynika głównie z niewiedzy, a najlepszym sposobem na zmianę tego stanu jest działalność edukacyjna.
Vox Humana zajmuje się też intensywnie sytuacją dzieci imigrantów w polskich szkołach. Po fali napływu imigrantów ze Wschodu, głównie z Wietnamu, którzy w Polsce właśnie znaleźli swoje miejsce, ich dzieci trafiły do naszych szkół. Pracownicy Stowarzyszenia prowadzą w placówkach wykłady przybliżające kulturę przybyszów, aby wiedza dotycząca odrębności kulturowej i obyczajowej ułatwiła ich integrację z polskimi dziećmi. Ułatwienie poznania tych odmienności najmłodszemu pokoleniu ma skutkować ich akceptacją i zrozumieniem.