Po zakończonych 12 lipca wyborach prezydenckich, wygranych przez urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, który uzyskał 51,03 proc. głosów wielu polityków podkreślało, że najważniejszym zadaniem wybranego na drugą kadencję prezydenta będzie złagodzenie sporu politycznego w Polsce, który w czasie długiej kampanii wyborczej (wybory pierwotnie miały odbyć się 10 maja) doprowadził do dużej polaryzacji polskiego społeczeństwa.

- Przepraszam tych, którzy poczuli się urażeni, nie tylko w kampanii, ale przez całe ostatnie pięć lat - mówił w czasie wieczoru wyborczego, po ogłoszeniu wyników badań exit poll prezydent Duda.

- Czas na refleksję, nad tym co nas łączy, bo ta kampania bardzo nas podzieliła - mówił z kolei w czasie wieczoru wyborczego były wicepremier, Jarosław Gowin. - Na pewno w tej kampanii padło wiele słów ostrych, nie tylko po naszej stronie - podkreślał. - Teraz najważniejsze jest, abyśmy przestali się rozliczać, musimy zacząć sklejać Polskę. Podstawowe zadanie, podstawowy obowiązek przyszłego prezydenta, to rozpoczęcie procesu jednania dwóch zwaśnionych plemion - ocenił Gowin.

- Dziś bardziej przypominamy dwa zwaśnione plemiona niż jeden naród - ubolewał.

Associated Press opisując wyborcze starcie w Polsce zwróciło uwagę, że wybory były "odbiciem głębokich podziałów" w Polsce.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem po wyborach prezydenckich spór polityczny w Polsce zaostrzy się, czy złagodnieje.

Na tak zadane pytanie 57,2 proc. respondentów odpowiedziało, że spodziewa się zaostrzenia sporu.

Zdaniem 10,4 proc. respondentów spór polityczny złagodnieje.

30 proc. ankietowanych nie spodziewa się zmian w temperaturze sporu politycznego w Polsce.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

2,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- O nasileniu konfliktu przekonane są częściej niż 3 na 4 osoby do 24 roku życia i 2 na 3 osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół badanych odpowiedź tę wskazywały osoby o dochodach przekraczających 5000 zł oraz te z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – częściej niż co drugi badany w obu grupach - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.07-15.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.