Z danych bazy PESEL wynika, że w Polsce żyje wiele osób, które mogą pochwalić się zbieżnością swojego imienia i nazwiska ze znanymi postaciami historycznymi, bohaterami literackim, a nawet królami. W Polsce jest np. 128 Władysławów Jagiełło, a nawet 2 Kazimierzy Wielkich.

Wielu Polaków nazywa się tak, jak znani bohaterowie literaccy. W Polsce mieszkają na przykład osoby noszące nazwiska wieszcza Adama Mickiewicza, jak i Jacka Soplicy, jak i jego syna, tytułowego Tadeusza. Również aż 121 osób może pochwalić się, że nosi imię i nazwisko Adam Mickiewicz.

Prawie 270 mężczyzn w Polsce nazywa się tak samo, jak polski powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla - Henryk Sienkiewicz. W naszym kraju żyją też osoby noszące imiona i nazwiska bohaterów trylogii Sienkiewicza. Żyje czterech Andrzejów Kmiciców, trzech Janów Skrzetuskich, nie ma natomiast żadnego Michała Wołodyjowskiego ani Barbary Wołodyjowskiej. Za to 16 kobiet w Polsce nazywa się Aleksandra Billewicz.

Imię i nazwisko zbieżne z innym polskim pisarzem, Bolesławem Prusem, nosi w Polsce 21 mężczyzn. W naszym kraju są też osoby nazywające się tak, jak główna bohaterka jednej z najbardziej znanych powieści Bolesława Prusa - "Lalki". I tak aż 57 kobiet nazywa się Izabela Łęcka. W Polsce nie ma natomiast żadnego Stanisława Wokulskiego.

W Polsce żyje też 111 Janów Kochanowskich, 11 Mikołajów Rejów, 15 Marii Konopnickich oraz 10 Stefanów Żeromskich. Nazwisko Jana Matejki nosi 47 mężczyzn, zaś Tadeusza Kościuszki - 58. Jest również 4 Mikołajów Koperników.

Wielu Polaków nosi również nazwiska historycznych władców Polski. W naszym kraju żyje 11 Władysławów Łokietków, 2 Kazimierzy Wielkich, 128 Władysławów Jagiełło, 14 Stefanów Batory, 87 Janów Sobieskich oraz 48 Stanisławów Poniatowskich.

Nie ma w Polsce żadnego Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela czy Bolesława Krzywoustego.

W naszym kraju mieszka również ponad 2 tys.mężczyzn noszących imię pierwszego, historycznego władcy Polski - Mieszka.