Na 100 tys. mieszkańców decyzję o pozbawieniu się życia podejmuje 0,7 z nich. To o jedną dziesiątą mniej niż w 2013 roku. Dane zaprezentował właśnie dyrektor Komisji Prawa i Administracji Centralnego Komitetu KPCh. Według statystyk rzadziej ma dochodzić w kraju także do przestępstw ciężkich: ich liczba zmalała o 15,6 proc. w pierwszym kwartale 2015 w ujęciu rok do roku.

Dane odnośnie samobójstw zostały zestawione z raportem ONZ za 2015 r. Według niego Szwajcarzy oraz Niemcy równie często co obecnie Chińczycy decydują się na samobójstwo. Dla porównania w USA odsetek wynosi 3,8 na 100 tys. mieszkańców, a w najbardziej ogarniętym plagą samobójstw kraju, Hondurasie, aż 84,3.

Chiny, według przedstawiciela komisji, inwestują na szeroką skalę w szeroko zakrojoną prewencję oraz wzmacniają systemy bezpieczeństwa publicznego. Wśród elementów wymagających dalszych usprawnień wymienia się stworzenie internetowych punktów policyjnych, czegoś w rodzaju sieciowych komisariatów, gdzie będzie można zgłaszać przestępstwa. Także kontrola w cyberprzestrzeni ma według władz zostać bardziej dopracowana, m.in. dlatego, by nie pojawiały się wprowadzające chaos informacje o pożarach, wypadkach i katastrofach. Z internetu mają też być usuwani sprzedawcy zarabiający na handlu podrabianymi towarami.