Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.12.2015 08:38 Publikacja: 01.12.2015 08:38
Foto: 123RF
Kraj Kwitnącej Wiśni kiedyś kojarzył się głównie z kulturą pełną wzniosłych czynów, bohaterskich wojowników i poetyckich dzieł dopracowywanych przez dekady. Nic w tej rzeczywistości nie było jednoznaczne. Przez wieki pokolenia wypracowały język wielopłaszczyznowy, który potrafił komunikować kilka rzeczy jednocześnie. Trzeba tylko było zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do jego rozkodowania. W praktyce oznaczało to kilkuletnie studia poświęcone Japonii.
Teraz jednak to się zmienia. Widać to doskonale po internetowych trendach. Hasła związane z samurajami zastępują słodkie kotki spod znaku Hello Kitty, a i sama Japonia promuje się jako miejsce pełne luzu. Rząd inwestuje miliony jenów, by być „cool”.
Z pomocą w usystematyzowaniu wiedzy o nowoczesnej Japonii przychodzi narzędzie mierzenia trendów od Google. Wystarczy sprawdzić, jak wyglądały wykresy popularności haseł związanych ze starą kulturą (określenia „gejsza” oraz „samuraj”) i nową („Hello Kitty”). Okazuje się, że po krótkim okresie zwiększonej popularności w 2006 roku, związanej z premierą hollywoodzkiego hitu „Wyznania gejszy” już w 2007 roku różowy kotek objął internetowe prowadzenie.
Systematycznie rośnie także świadomość określenia „kawaii”, które opisuje nowy model japońskiej estetyki. To tak zwana „fajność” mierzona przy pomocy pacynek, kreskówek i kotków. Dziś w Japonii nawet tradycyjne świątynie muszą godzić się na pogrzeby robotów, by nie świecić pustkami. Młodzi nie potrzebują ezoteryki w starym rozumieniu. Wystarczy im manga oraz gadżety z aktualnie najmodniejszym wcieleniem Hello Kitty. Polityka rządu premiera Abe promująca kampanię „Cool Japan” i jej aspekt w rodzaju kawaii sprawdza się. Google notuje popularność tego terminu na poziomie zaledwie połowę mniejszym niż hasła „samuraj”.
Kotek wygrywa także z Godzillą, symbolem Japonii futurystycznej. Poza krótkim okresem promocji nowej części filmu o potworze, który miał premierę w ubiegłym roku, Hello Kitty konsekwentnie cieszy się o wiele większą popularnością w internecie. Mocno trzymają się jedynie pojęcia związane z przemysłowymi tradycjami kraju. Toyota w rankingu Google Trends konsekwentnie przez lata utrzymuje się przy górnej granicy 100-punktowej skali popularności, podczas gdy poziom Hello Kitty to wciąż 8 na 100.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Szwedzka Komisja ds. Adopcji opisała afery z oszustwami i handlem dziećmi. Szwecja może teraz odejść od międzyna...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla co trzeciego mieszkańca naszego kraju z pokolenia Z (16–26 lat ) jest obojętne, czy żyje w wolności, czy aut...
Julian McMahon, australijski aktor, najbardziej znany z występów w „FBI: Most Wanted”, „Czarodziejkach”, „Nip/Tu...
Władze Holandii chcą zakazu pirotechniki w Nowy Rok – jak zdecydowała wyższa izba parlamentu tego kraju, nadchod...
Tylko 6 tygodni w Niemczech, 9 tygodni w Czechach, ale nawet 14 tygodni we Włoszech – tak długo odpoczywają uczn...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas