Sondaż: Polacy najbardziej lubią Amerykanów i Włochów, najmniej Rosjan

Do najbardziej lubianych przez Polaków narodów należą Amerykanie, Włosi i Czesi. Ostatnie miejsce zajmują zaś Rosjanie – sympatię do nich zadeklarowało 8 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS.

Publikacja: 12.03.2024 11:40

Sondaż: Polacy najbardziej lubią Amerykanów i Włochów, najmniej Rosjan

Foto: PAP/Jacek Turczyk

W przeprowadzonym w styczniu badaniu CBOS zapytał respondentów o ich stosunek do różnych narodów – ankietowani mieli wyrazić sympatię, obojętność lub niechęć do konkretnych nacji. Jak wynika badania, podobnie jak w zeszłym roku, najbardziej lubianym przez Polaków narodem okazali się Amerykanie – cieszą się oni sympatią 65 proc. badanych. Obojętny stosunek wobec nich wyraziło zaś 21 proc. respondentów, niechęć – 8 proc., zaś 6 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”. 

Czytaj więcej

Sondaż: Prawie 90 proc. wyborców Trzeciej Drogi za aborcją do 12. tygodnia ciąży

Sondaż: Polacy lubią Amerykanów, Włochów i Czechów

Niewiele dalej plasują się Włosi, do których sympatię deklaruje aż 63 proc. respondentów. Obojętność zadeklarowało 24 proc., a niechęć 5 proc. – to najniższy odsetek takich odpowiedzi spośród wszystkich narodów, które uwzględnione zostały w badaniu. 8 proc. pytanych nie ma natomiast sprecyzowanego stosunku do Włochów. 

W badaniu świetnie wypadli także Czesi i Słowacy. Do pierwszych sympatię zadeklarowało 61 proc. badanych. 25 proc. ma obojętny stosunek do Czechów, niechętny 7 proc. 7 proc badanych udzieliło także odpowiedzi „trudno powiedzieć”. Jeśli chodzi o Słowaków jest to kolejno 60 proc., 23 proc., 8 proc. oraz 8 proc. 

Większość respondentów deklarowała także sympatię do Anglików i Litwinów, a blisko połowa do Finów, Węgrów i Francuzów. Po 40 proc. deklaracji sympatii otrzymali Gruzini, Ukraińcy i Niemcy. W przypadku dwóch ostatnich narodów mamy jednak także do czynienia z dość wysokimi odsetkami deklaracji niechęci.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Czy Polacy są gotowi na wojnę? Czy poszliby walczyć?

Sondaż CBOS. Naród najbardziej nielubiany przez Polaków? Rosjanie

Na dalszych pozycjach utrzymują się już narody, do których sympatię bądź niechęć wyraziły zbliżone odsetki badanych: Chińczycy, Żydzi, Hindusi oraz Turcy. 

Ostatnie trzy miejsca w badaniu CBOS zajmują Białorusini, Romowie oraz Rosjanie. Ci pierwsi cieszą się sympatią 24 proc. badanych. Obojętny stosunek zadeklarowało w tym przypadku natomiast 21 proc. respondentów. Negatywny stosunek — 47 proc., zaś 8 proc. nie ma jasnego zdania na temat Białorusinów. 

Do Romów sympatię deklaruje 22 proc. badanych. Obojętność – 26 proc., 43 proc. – stosunek negatywny, natomiast 8 proc. nie ma zdania. 

Ostatnie miejsce zajmują Rosjanie – sympatię do tego narodu zadeklarowało 8 proc. badanych, obojętność zaś - 11 proc. 76 proc. zadeklarowało niechętny stosunek do Rosjan – to najwyższy odsetek tych deklaracji spośród wszystkich narodów uwzględnionych w badaniu. 6 proc. nie ma jednoznacznego stosunku do tego narodu. Warto zwrócić uwagę, że w naszym stosunku do Rosjan jesteśmy wyjątkowo zdecydowani – zaledwie co dziewiąty badany odnosi się do Rosjan z obojętnością, podczas gdy w przypadku innych narodów i grup etnicznych obojętność wyraża co piąty bądź co czwarty respondent.

Jaki stosunek mają Polacy do innych narodów?

Jaki stosunek mają Polacy do innych narodów?

PAP

Społeczeństwo
Organizatorzy: 50 tysięcy osób na Narodowym Marszu Życia w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów