Samolot leciał z dziurą w kadłubie. Pasażerowie żądają miliarda dolarów odszkodowania

Trzy osoby znajdujące się na pokładzie samolotu należącego do Alaska Airlines, od którego podczas lotu oderwał się fragment kadłuba, domagają się odszkodowania w wysokości miliarda dolarów.

Publikacja: 05.03.2024 12:45

Samolot leciał z dziurą w kadłubie. Pasażerowie żądają miliarda dolarów odszkodowania

Foto: AdobeStock

Na początku stycznia w samolocie B737 MAX-9 należącym do Alaska Airlines doszło do dekompresji, w wyniku której okno oraz część kadłuba wpadły do środka kabiny. Lot 1282 przewoził 171. pasażerów i sześciu członków załogi. Jak informuje CNBC, troje pasażerów samolotu pozywało przewoźnika oraz firmę, która wyprodukowała maszynę, w związku z „zaniedbaniami”.

Samolot Alaska Airlines leciał z dziurą w kadłubie. Pasażerowie żądają miliardowego odszkodowania

Troje pasażerów, którzy byli na pokładzie samolotu B737 MAX-9, w którym doszło do uszkodzenia kadłuba maszyny, domaga się odszkodowania w wysokości miliarda dolarów. Dwie z tych osób siedziały w odległości dwóch rzędów od 15-latka, któremu w wyniku powstania wyrwy w poszyciu samolotu "wyssało koszulę" - podkreślono w informacji przekazanej przez prawnika poszkodowanych. Kancelaria domaga się w imieniu swoich klientów, by firma "wzięła odpowiedzialność za swoje zaniedbanie, które spowodowało skrajną panikę, strach i stres pourazowy”. "To doświadczenie naraziło życie 174 pasażerów i 6 członków załogi znajdujących się na pokładzie” – zaznaczono.

Czytaj więcej

Po awarii Boeinga setki lotów odwołanych. Akcje na giełdzie tąpnęły

W pozwie powodowie domagają się odszkodowania w wysokości 1 miliarda dolarów. Jak pisze CNBC, Boeingowi i Alaska Airlines w pozwie zarzuca się zaniedbania w związku z rzekomym zignorowaniem sygnałów ostrzegawczych, które mogły zapobiec incydentowi.

Wcześniej złożony został także pozew zbiorowy przeciwko Boeingowi. Podkreślono w nim, że "w wyniku zdarzenia niektórzy pasażerowie doznali urazów fizycznych, a większość pasażerów, jeśli nie wszyscy, doznali traumy”.

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie. Miał dziurę w kadłubie 

5 stycznia 2024 roku w samolocie B737 MAX-9 należącym do Alaska Airlines doszło do dekompresji, w wyniku której okno oraz część kadłuba wpadły do środka kabiny. Maszyna leciała z Portland do Ontario w Kalifornii. Lot 1282 przewoził 171. pasażerów i sześciu członków załogi. Wystartował on z Portland około godziny 17:06 czasu lokalnego, osiągając maksymalną wysokość około 5 tys. metrów. Około 17:26 wylądował awaryjnie w Portland. Alaska Airlines szybko poinformowały, że lądowanie było bezpieczne.

Na zdjęciach i filmach, które opublikowane zostały przez pasażerów na Reddicie i w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) widać było okno i coś, co wyglądało na brakujące wyjście awaryjne z samolotu. Na nagraniu z mediów społecznościowych pokazano także brakujący fragment lewej ściany bocznej samolotu i pasażerów z założonymi maskami tlenowymi. 

Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów