Po porwaniu Polki w Czadzie MSZ radzi, gdzie szukać pomocy

Po porwaniu polskiej lekarki w Czadzie rzecznik MSZ Paweł Wroński wskazał kraje, które są jako cel podróży potencjalnie niebezpieczne i instruował, gdzie należy się udać po pomoc.

Publikacja: 14.02.2024 19:00

Rzecznik MSZ Paweł Wroński

Rzecznik MSZ Paweł Wroński

Foto: PAP/Piotr Nowak

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że polska lekarka, porwana w Czadzie  11 lutego przez uzbrojonych napastników, została uwolniona.

Aleksandra Kujawska pracowała jako wolontariuszka w  szpitalu Saint-Michel prowadzonym przez Caritas w Dono Manga, około 400 kilometrów na południowy wschód od stolicy Ndżameny.

MSZ informowało o porwaniu zapewniając, że w intensywnej akcji poszukiwawczej  biorą udział siły czadyjskie i francuskie. Na miejscu nadzorował ją minister bezpieczeństwa Mahamat Charfadine Margui

Polka odzyskała wolność we wtorek. MSZ przekazało tę informację, nie ujawniając jednak, jak przebiegała akcja uwolnienia porwanej kobiety.

Porwania Polaków. MSZ ostrzega przed podróżami w niebezpieczne rejony świata

Podczas środowego briefingu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński poinformował, że podobnych incydentów porwania Polaków było w ostatnim czasie kilka, ale zakończyły się one „w ciszy”.

- Parę podobnych porwań w ostatnim czasie zakończyło się w kompletnej ciszy. O takich akcjach nie informowaliśmy - mówił Wroński.

Dopytywany, w jakich krajach dochodziło do porwań polskich obywateli, wskazał Liban, Burkina Faso i Afrykę Zachodnią. Wroński stwierdził, że zdarzały się też inne „niebezpieczne sytuacje”, ale służby konsularne i dyplomatyczne działają dyskretnie i udaje się je rozwiązać „bez szczególnego rozgłosu”.

Zaapelował też, aby poważnie przemyśleć podróże do państw, w których sytuacja polityczna jest niestabilna, występuje — tak jak obecnie w Czadzie — poważne zagrożenie terrorystyczne i możliwe są operacje sił zbrojnych.

Porwania Polaków. MSZ radzi, gdzie udać się po pomoc

Rzecznik MSZ poinformował, że jeśli Polacy przebywający w kraju, w którym nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, znajdą się w niebezpieczeństwie, powinni udać się do konsulatu lub ambasady dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej,  które takowe placówki w danym kraju posiada.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni