Wielka Brytania zakaże jednorazowych waporyzatorów. „Dzieci palą nawet w szkole”

Władze Wielkiej Brytanii kontynuują walkę z jednorazowymi waporyzatorami, będącymi niezwykle popularną alternatywą dla tradycyjnego palenia tytoniu. Rząd zaniepokojony jest przede wszystkim tym, że coraz częściej korzystają z nich dzieci.

Publikacja: 29.01.2024 12:48

Wielka Brytania zakaże jednorazowych waporyzatorów. „Dzieci palą nawet w szkole”

Foto: Adobe Stock

O problemie palenia jednorazowych waporyzatorów dyskutuje się publicznie w Wielkiej Brytanii już od dłuższego czasu. Brytyjski rząd wielokrotnie informował, że rozważa wprowadzenie nowego podatku od wapowania oraz że zamierza przeznaczyć na walkę z e-papierosami miliony funtów. Teraz jednak władze kraju uznały, że sytuacja jest na tyle trudna, że jednorazowe waporyzatory powinny zostać całkowicie zakazane. Głównym powodem jest to, ze odnotowano gwałtowny wzrost ich używania przez młodzież. Nielegalne ma stać się kupowanie tytoniu oraz e-papierosów przez osoby urodzone po 1 stycznia 2009 roku. 

Wielka Brytania: Zakaz jednorazowych e-papierosów 

O planach wprowadzenia zakazu jednorazowych waporyzatorów poinformował Rishi Sunak. Jak zaznaczył premier Wielkiej Brytanii, nowe zasady mają przede wszystkim zapobiec paleniu szkodliwych e-papierosów przez dzieci i młodzież. Premier poinformował także, że na ten moment władze ograniczą smaki e-papierosów – tak, by były one mniej atrakcyjne dla młodych ludzi. 

Proponowany zakaz, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament, wynika z obaw związanych ze wzrostem liczby wapujących młodych ludzi. Nauczyciele w Wielkiej Brytanii coraz częściej zgłaszają, że przyłapują swoich uczniów na paleniu – niekiedy nawet podczas lekcji w klasie. 

W ramach nowych zasad całkowicie zakazana ma zostać także sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku oraz alternatywne rozwiązania do waporyzacji. Ci, którzy nie dostosują się do nowych zasad liczyć się będą musieli z grzywną w wysokości 2,5 tys. Funtów.

Jak zaznaczył Sunak, „zakaz jest wyważony i jest właściwym działaniem”. - Wystarczy porozmawiać z dowolnym rodzicem lub nauczycielem, by dowiedzieć się o niepokojącym wzroście popularności wapowania wśród dzieci - powiedział. - Dzieci nie powinny wapować. Nie chcemy, by się uzależniły. Nadal nie znamy pełnych, długoterminowych skutków zdrowotnych wapowania. Dlatego decyzja o zakazie jest słuszna. Podejmujemy działania, aby to stłumić - dodał.

Czytaj więcej

E-papierosy też niebezpieczne?

Zakaz e-papierów jednorazowego użytku. "Rodzice odczują niezwykłą ulgę”

Palenie papierosów w Wielkiej Brytanii powoduje około jedną czwartą zgonów z powodu raka i prowadzi do 80 000 zgonów rocznie. Dokładnie skutki zdrowotne wapowania wciąż pozostają jednak nieznane.

Podjęte decyzje są następstwem rządowych konsultacji poświęconych paleniu i wapowaniu, które rozpoczęte zostały w zeszłym roku. Niemal 70 proc. rodziców, nauczycieli, pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa wyraziło wówczas swoje poparcie dla wprowadzenia tego rodzaju ograniczeń.

W ostatnich latach popularność branży waporyzacyjnej w Wielkiej Brytanii wzrosła, a miliony ludzi zaczęły używać e-papierosów jako alternatywy dla tradycyjnego palenia tytoniu.

Wzbudziło to poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa, konsekwencji zdrowotnych i regulacji produktów do waporyzacji. Niezwykle niepokojące jest przede wszystkim to, że waporyzatorów używają nie tylko dorośli, ale i najmłodsi. Najnowsze dane wskazują, że liczba dzieci, które z nich korzystają, w ciągu ostatnich trzech lat się potroiła. Szacuje się także, że co tydzień wyrzuca się pięć milionów jednorazowych e-papierosów – w porównaniu z 1,3 miliona w zeszłym roku.

Brytyjski rząd do wprowadzenia zakazu jednorazowych waporyzatorów wykorzystać ma ustawę dotyczącą ochrony środowiska. Rząd ma nadzieję osiągnąć swój cel najpóźniej do końca 2025 roku.

Rachel de Souza, komisarz ds. dzieci w Anglii, powiedziała, że rodzice odczują „niezwykłą ulgę” słysząc tę propozycję. - Kiedy kilka lat temu zapytałam dzieci o wszystkie aspekty ich zdrowia i dobrego samopoczucia, byłam zszokowana i zaniepokojona, gdy usłyszałam od 12-latków, że wapowanie jest czymś normalnym wśród ich rówieśników – nawet na terenie szkoły - powiedziała. - Te działania pomogą rozwiązać ten problem i wiem, że wiele dzieci i rodziców odczuje ogromną ulgę - dodała. 

Czytaj więcej

E-papierosy wykorzystywane do zażywania narkotyków

Wielka Brytania: 9 proc. uczniów w wieku od 11 do 15 lat używa waporyzatorów

Jak zauważa Sky News, w Wielkiej Brytanii około 9 proc. uczniów w wieku od 11 do 15 lat używa obecnie waporyzatorów. Nauczyciele podkreślają, że coraz częściej martwią się tym, że dzieci mają problemy z koncentracją, jeśli nie mają przy sobie urządzeń. Dane pokazują również, że 7,6 proc. osób w wieku od 11 do 17 lat wapuje obecnie regularnie lub okazjonalnie, w porównaniu z 4,1 proc. w 2020 roku.

Przeciwko wprowadzeniem zakazu była wcześniej premier Liz Truss. - Chociaż państwo ma obowiązek chronić dzieci przed krzywdą, w wolnym społeczeństwie dorośli muszą mieć możliwość dokonywania własnych wyborów dotyczących własnego życia – mówiła. - Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom urodzonym w 2009 r. lub później stworzy absurdalną sytuację, w której dorosłym przysługują różne prawa w zależności od daty urodzenia - zauważała. 

- Niektórzy się ze mną nie zgodzą, ale nie sądzę, że jest coś niekonserwatywnego w trosce o zdrowie naszych dzieci (…) Szanuję fakt, że niektórzy nie będą się ze mną w tej kwestii zgadzać, ale myślę, że jest to właściwa długoterminowa decyzja dla naszego kraju - powiedział w odpowiedzi na słowa Truss Rishi Sunak. 

Kontrole przeprowadzone przez Trading Standards, urzędu zajmującego się ochroną konsumentów, ujawniły, że wiele punktów handlowych sprzedających e-papierosy w Wielkiej brytanii nie przestrzega przepisów. Do sprzedaży mogą być dopuszczone e-papierosy, umożliwiające zaciągniecie się maksymalnie 600 razy. Tymczasem w niektórych sklepach są dostępne urządzenia pozwalające to zrobić 12 tys. razy. Inne z kolei zawierają nielegalnie wysokie poziomy nikotyny.

Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Norwegowie chcą wydłużyć dobę o dwie godziny. Dlaczego?