Zakwitły sinice. Zamknięto kąpieliska w woj. pomorskim

Sanepid poinformował, że ze względu na to, iż w kilku pomorskich kąpieliskach zakwitły sinice, zdecydował się zamknąć dwa z nich. Gdzie nie wolno się obecnie kąpać?

Publikacja: 28.08.2023 12:12

Zakwitły sinice. Zamknięto kąpieliska w woj. pomorskim

Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jak poinformowano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w poniedziałek przed południem ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z dwóch kąpielisk w województwie pomorskim.

Sinice. Gdzie nie wolno wchodzić do wody? Zamknięte kąpieliska

W województwie pomorskim wykryto w wodzie groźne bakterie. Zamknięto dwa kąpieliska.

Zakaz dotyczy kąpielisk: nad Jeziorem Bielkowskim w Kolbudach oraz nad Jeziorem Wycztok w Kamieniu (pow. wejherowski).

W pozostałych kąpieliskach w województwie pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.

Czytaj więcej

Sinice odstraszają turystów znad Bałtyku

Czy sinice są groźne?

Sinice to cyjanobakterie, które należą do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Żyją zarówno w wodach słonych (morza, oceany), jak i śródlądowych (jeziora, rzeki), unosząc się swobodnie w toni wodnej lub zalegając na dnie. Są one stale obecne w środowisku wodnym, nawet gdy woda wydaje się zupełnie czysta. W naszym umiarkowanym klimacie są pospolite zarówno w jeziorach, jak i w Bałtyku.

Rozmnażaniu się sinic sprzyja głównie podwyższona temperatura wody (około 18-20 stopni Celsjusza), duże nasłonecznienie i zanieczyszczenie związkami organicznymi biogennymi, szczególnie fosforem i azotem.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia są te gatunki sinic, które produkują różnego rodzaju związki toksyczne. W zależności od gatunku, są to: dermatotoksyny, neurotoksyny i hepatotoksyny. W Polsce zagrażają nam przede wszystkim te ostatnie. Hepatotoksyny, jeżeli napijemy się skażonej wody, atakują głównie wątrobę.

W przypadku sinic słodkowodnych zdarza się, że powodują one też zatrucie pijących wodę zwierząt.

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega, że kąpiel w wodzie podczas zakwitu sinic może skutkować różnymi dolegliwościami skórnymi, biegunką i wymiotami. 

Czytaj więcej

W Bałtyku zakwitły sinice. Sanepid zamyka kąpieliska

Objawy zatrucia sinicami

Do typowych objawów zatrucia sinicami należą między innymi: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, duszności, zawroty głowy.

Przy niskich stężeniach, gdy nasza skóra zetknie się z taką wodą, mogą pojawić się podrażnienia, wysypka, alergia. A przy większych stężeniach, np. wdychanie toksyn w trakcie długiej kąpieli, może skutkować wymiotami i biegunką.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.

W razie niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza.

Aby sprawdzić, czy problem sinic nie dotyczy miejsca, w którym zamierzamy wypoczywać, warto zaglądać na stronę internetową Serwisu Kąpieliskowego prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną lub też monitorować strony lokalnych Sanepidów.

Jak poinformowano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w poniedziałek przed południem ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z dwóch kąpielisk w województwie pomorskim.

Sinice. Gdzie nie wolno wchodzić do wody? Zamknięte kąpieliska

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
„Rzecz w tym”: Zmiana definicji gwałtu wszędzie rodziła obawy, ale nigdzie się one nie sprawdziły
Społeczeństwo
Rolnik otruł 7,5 miliona pszczół. Jest wyrok sądu
Społeczeństwo
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi
Społeczeństwo
Miesięczne dziecko zmarło na koklusz. Matka nie zaszczepiła się, gdy była w ciąży
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną